• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
До 70-річчя трагедії в Корюківці
Опубліковано 01 березня 2013 року о 21:25

На початку березня ц.р. виповнюється 70 років з того часу, як в невеличкому містечку Корюківка, що на Чернігівщині, практично за дві доби фашистським каральним загоном було розстріляно та спалено живцем майже 7 000 мирних жителів – дітей, жінок, людей похилого віку….

 

 

 

«Персональна пам’ять про конкретну

безневинну вбиту людину необхідна.

Це нагадування про цінність

кожного людського життя.»

 

                                             Довідник «Мартиролог встановлених жертв

                                               Корюківської трагедії 1943 року»

 

Ця жахлива трагедія почалася в понеділок 1 березня 1943 року у відповідь на партизанський наліт, який стався 27 лютого 1943 року. Політика окупаційного режиму була проста – за дії партизан несе відповідальність населення. Питанням щодо співмірності «провини» та «покарання» ніхто не опікувався. Все ж мешканці Корюківки сподівалися, що все  минеться. Однак в те, що побачили свідки наприкінці дня 2 березня неможливо було повірити. 6 700 осіб було вбито, а з понад 1 000 будинків міста залишилося цілими 10, решта було спалено… 

За словами Ганни Тимофіївни Кузуб, 1929 р.н., яка чудом вижила у ті страшні березневі дні, у в’язаній хустині, що була на ній при розстрілі, налічили 33 дірки від куль у 4-5 рядів…  - пише український журналіст Сергій Павленко у своїй книзі «Чорний понеділок Корюківки». Як таке могло статися???

Однак чим більше дізнаєшся про цю криваву сторінку Другої світової війни виникає інше питання – чому про це протягом десятиліть нічого не було відомо? Увесь світ знає трагедію французького селища Орадур, де фашисти знищили 642 особи, чеського Лідіце, в якому німецькими окупантами було вбито 320 людей та Хатині, білоруського села, де нацисти спалили 149 осіб.  

Чому нацистського генерала Адольфа Хойзінгера, за наказом якого  каральний загін гітлерівців винищив біля 7 000 мирних жителів та фактично дотла спалив Корюківку, не було притягнуто до відповідальності? 

Над цими питаннями все ще працюють військові та цивільні історики.

Однак, пройшли роки, і пам’ять про Корюківську трагедію почала відновлюватися. В містечку споруджено Меморіал на честь героїчного опору жителів Корюківки фашистським загарбникам. В 1988 році про трагедію вперше було згадано у збірнику «Вінок безсмертя», який вийшов невеликим накладом.  

На національному рівні про страшні березневі дні 1943 року в Корюківці стало відомо з документального фільму телеканалу Інтер під назвою «1377 спалених заживо» режисера Івана Кравчишина, який демонструвався 1 вересня 2009 р. з нагоди 70-ї річниці початку Другої світової війни.

Трагедію почали досліджувати, створили музей в м. Корюківка. У грудні 2010 року вийшов у світ збірник документів і матеріалів «Корюківка, 1943: злочин проти людяності». Почалися пошукові роботи з метою встановлення прізвищ усіх загиблих 1-2 березня 1943 року, за підсумком яких 3 березня 2012 року було презентовано довідник «Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року».

1 березня ц.р. – у день в шанування пам’яті жертв міста Корюківка на Першому Національному телеканалі буде показано документальний фільм «Корюківська трагедія», в якому свідки розкажуть як саме все відбувалося, українські історики висловлять свою точку зору щодо тих буремних подій, а молоді мешканці Корюківки поділяться своїм сприйняттям трагедії рідного міста.  

 За часів незалежної України про трагедію на державному рівні вперше заговорили у вересні 2011 року, коли вийшов Указ Президента України «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії», а в жовтні того ж року була прийнята відповідна Постанова Верховної Ради України.

У Корюківці планується спорудження Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами.

Корюківка має стати одним із символів Другої Світової війни. Ми повинні знати правду про цю страшну трагедію і донести її до молодих поколінь українців, до сусідніх країн, до світу в цілому через фільми, художні твори, наукові праці, меморіали, тощо. Це необхідно зробити задля того, щоб Корюківська трагедія стала пересторогою, щоб злочини проти людства більше не чинилися.  

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux