• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Науково-технічне співробітництво
Опубліковано 29 листопада 2019 року о 17:55

Інформація надана станом на середину 2020 року

Правовою основою українсько-американської співпраці у науково-технічній сфері є двостороння міжурядова Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, яка була підписана 4 грудня 2006 року. Її укладення сприяло поглибленню та інтенсифікації зв’язків між науковими установами двох держав, обміну досвідом, інформацією, технологіями у сферах, які становлять взаємний інтерес. Угода, останній раз оновлена у жовтні 2017 року, знаходиться на етапі пролонгації.

Наукові обміни між Україною та США тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку та реалізуються через низку американських організацій, зокрема таких, як Рада з міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Американські ради з міжнародної освіти, програм «Фулбрайт» та «Відкритий Світ».

З метою активізації двостороннього діалогу у сфері науки і техніки та у контексті реалізації домовленостей досягнутих під час роботи 2-го засідання Комісії стратегічного партнерства (КСП, відбулося 02.07.2010 р. у Києві), було започатковано новий механізм співпраці - Українсько-американську робочу групу з науки і технологій (РГНТ). Робота цього органу свого часу сприяла активізації двосторонніх контактів у науково-технічній сфері. Однак останнє, третє засідання РГНТ відбулося 12 грудня 2012 року і з того часу не проводилося.

В рамках двосторонніх угод у сфері ядерного роззброєння і нерозповсюдження Сполучені Штати продовжують надавати, зокрема через Український науково-технологічний центр, допомогу Україні на перекваліфікацію науковців, задіяних в минулому в програмах створення ЗМЗ. На бюджетні кошти США реалізуються грантові програми в контексті переспрямування їх діяльності у цивільну сферу.

Серед значимих практичних заходів двостороннього співробітництва слід відзначити відкриття на базі Харківського фізико-технічного інституту інноваційної ядерної установки „Джерело нейтронів”. Цей об’єкт призначений для проведення фундаментальних та прикладних досліджень в різних галузях фізики, хімії, біології та медицини. Його будівництво було повністю профінансоване американською стороною у відповідь на відмову України від використання високозбагаченого ядерного палива у наукових цілях. Цей об’єкт відкриває безпрецедентні перспективи для розвитку української ядерної галузі та розвитку співробітництва з іншими державами світу, у т.ч. США.

Участь у церемонії відкриття «Джерела нейтронів» 8 грудня 2014 року взяла Заступника Державного секретаря США з питань міжнародної безпеки та контролю над озброєннями.

У період з 14 до 16 червня 2015 року у м. Вашингтон відбулась щорічна виставка та конференція Техконект. Її учасники – науковці та винахідники з багатьох країн світу - мали можливість представити свої розробки та інноваційні рішення та запропонувати їх для застосування провідними світовими компаніями. Цього року за сприяння Фонду Україна-США та Українській компанії з питань дослідження та розвитку вперше у виставці взяла участь Україна, яка представила низку проектів у сфері захисту навколишнього природного середовища, електрозварювання, очистки води, кібербезпеки тощо, що надало  можливість ознайомити гостей заходу зі справжнім науковим потенціалом України, обговорити можливості налагодження безпосередньої взаємодії з вітчизняними науковими установами.

Зважаючи на актуальність питання забезпечення кібернетичної безпеки держави в умовах зовнішньої агресії, ПУ в США веде постійні консультації з державними органами, неурядовими організаціями та експертним середовищем щодо найбільш ефективних шляхів кооперації у цій сфері.

Важливим заходом стратегічного партнерства стало проведення першого засідання Діалогу Україна-США у сфері кібербезпеки, яке відбулося у Києві 29 вересня 2017 року. Делегацію США очолив Спеціальний помічник президента та старший директор Ради з питань національної безпеки з міжнародної політики з кібербезпеки Джошуа Штейнман, заступник помічника державного секретаря з питань кібер і міжнародної комунікації та інформаційної політики Роберт Страйєр, заступник координатора з проблем кібербезпеки Державного департаменту Мішель Маркофф. У складі делегації США також були представники державних департаментів, казначейства, оборони, юстиції, енергетики та національної безпеки, а також Федерального бюро розслідувань. Українську делегацію очолив Перший заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко, до складу увійшли Національного банку України, Міністерства оборони, Ради національної безпеки і оборони, Державної Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Міністерства закордонних справ.

Сторони підтвердили свою прихильність ідеї відкритого, сумісного, надійного та безпечного Інтернету, а також висловили спільну стурбованість тим, що найбільш серйозні шкідливі дії в галузі кібернетичної діяльності можуть призвести до підриву миру, процвітання та стабільності міжнародного співтовариства.

На реалізацію заходів у рамках Кібердіалогу Державним Департаментом США було виділено 10 млн.дол., а виділення додаткових 8 млн.дол. було анонсоване під час засідання третього раунду кіберконсультацій між Україною та США, який відбувся 3 березня 2020 року в Києві.

Повний перелік проектів включає:

- забезпечення кібербезпеки виборів шляхом цільової допомоги ЦВК України та проведення тренінгів для експертів з питань кібербезпеки енергетичних систем;

- імплементація національної кіберстратегії через проведення інформаційних та тренінгових заходів;

- розвиток української CSIRT (Група реагування на інциденти комп'ютерної безпеки);

- проведення тренінгів з питань реагування на інциденти комп'ютерної безпеки та забезпечення безпеки систем промислового контролю;

- цифрова криміналістика та тренінги реагування на інциденти;

- розвиток платформи для тренінгів у сфері кібербезпеки;

- налагодження обміну інформацією щодо кіберзагроз у фінансовій сфері;

- підготовка програм освіти для фахівців та населення у сфері кібербезпеки.

Агентство США з міжнародного розвитку також оголосило про намір започаткувати новий проєкт у сфері забезпечення кібербезпеки об’єктів критичної інфраструктури в Україні в рамках якого протягом наступних чотирьох років на цілі розбудови кібербезпеки в Україні інвестуватиметься до 38 мільйонів доларів, зокрема на напрямах підтримки удосконалення нормативно-правової бази, підвищення кадрового потенціалу та налагодження державно-приватного партнерства.

Біотехнологічна ініціатива США – Україна

За підтримки Посольства України в США у 2017 році Фундацією США – України започаткована двостороння Біотехнологічна ініціатива, яка має на меті сприяти розвитку біотехнологій в Україні шляхом залучення до освітніх, дослідницьких і бізнес-процесів у зазначеній галузі та підвищення рівня міжнародної обізнаності щодо можливостей біотехнологій в Україні. Біотехнологічна ініціатива США – Україна передбачає підтримку українських студентів, науковців і підприємців, які бажають співпрацювати з американською біотехнологічною спільнотою шляхом обміну досвідом, відвідування конференцій та участі у виставках.

У рамках Біотехнологічної ініціативи у 2018 році був проведений конкурс на отримання премії для молодих науковців – фахівців із біотехнологій «40 Under 40 Emerging Leaders in Biotech».

Також Україна у 2019 році була представлена на найбільшому міжнародному форумі BIO International Convention 2019.

У грудні 2019 року за підтримки Біотехнологічної ініціативи США – Україна був організований візит делегації вітчизняних фахівців у сфері біотехнологій для проведення консультацій із профільними агенціями та установами США.

Надається підтримка просуванню Біотехнологічної ініціативи США – Україна. Надано допомогу в організації стенду України та презентації українських пропозицій Організований візит делегації вітчизняних фахівців у сфері біотехнологій для проведення консультацій із профільними агенціями та установами США.

Інформація надана станом на середину 2020 року

Договірно-правовою базою українсько-американської співпраці у галузі охорони здоров'я є Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про надання технічної допомоги у галузі охорони здоров'я України, укладений в 2003 році відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 7 травня 1992 року.

Співробітництво здійснюється відповідно до основних напрямів, викладених в Меморандумі, шляхом впровадження програм і проектів технічної допомоги, що фінансуються Агентством США з міжнародного розвитку.

Основними напрямами такої співпраці є:

- партнерство медичних закладів України та США з питань первинної медико-санітарної допомоги, медичної освіти, боротьби з ВІЛ/СНІД;

 - репродуктивне здоров'я;

 - дитячі захворювання, викликані наслідками аварії на Чорнобильській АЕС;

 - попередження вроджених вад;

 - профілактика та боротьба з ВІЛ/СНІД та туберкульозом.

Співробітництво у сфері боротьби з ВІЛ/СНІД здійснюється відповідно до Стратегії Агентства міжнародного розвитку США з протидії ВІЛ/СНІД в Україні. В рамках зазначеної стратегії реалізуються проекти, спрямовані на активізацію обміну інформацією з проблематики ВІЛ/СНІД та відповідних послуг; подолання дискримінації по відношенню до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД.

На кошти Уряду США низкою міжнародних організацій в Україні здійснюються наступні проекти:

- Попередження передачі ВІЛ та догляд за людьми, хворими на ВІЛ/СНІД - через програму Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД "Розширення масштабів роботи з подолання ВІЛ/СНІД на національному рівні через інформування та надання послуг";

- Попередження передачі ВІЛ/СНІД від матері до дитини - через програми Американського міжнародного альянсу з охорони здоров'я, Програму оптимальних технологій охорони здоров'я (PATH) та проект “Охорона здоров'я матері і дитини”;

-  Догляд сім`ї та громади за дітьми, враженими ВІЛ - через програму “Сім`ї для дітей”, яку виконує компанія "Holt Internatoinal Children`s Services, Inc." та програму “Запобігання відмовлень від дітей ВІЛ-позитивними матерями” компанії Лікарі Світу ("Doctors of the World");

- Удосконалення політики, стратегічного планування, менеджменту, моніторингу та оцінки - через проект Policy II, який виконує компанія “The Futures Group International”;

- Подолання стигми та дискримінації, яку виконує компанія “Міжнародна допомога та розвиток (IRD)”.

Окремим напрямом подальшої співпраці є також діяльність у сфері протидії розробки біологічної зброї. 29 серпня 2005 року відбулося підписання Угоди між Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством оборони США стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані для розробки біологічної зброї. Зазначена Угода укладена відповідно до статті ІІ Рамкової Угоди між США та Україною щодо ліквідації стратегічних ядерних озброєнь та запобігання розповсюдженню зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року.

Співробітництво в рамках цього документа  спрямовано на покращення матеріально-технічного забезпечення, біозахисту та біобезпеки об'єктів, на яких зберігаються особливо небезпечні патогени; проведення спільних біологічних досліджень в профілактичних, захисних та мирних цілях; здійснення моніторингу за інфекційною захворюваністю та її спалахами в Україні. Наразі розпочинаються заходи з постачання американською стороною відповідного сучасного обладнання до Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України.

У період з 13 по 18 червня 2017 року відбувся візит до США в.о. Міністра охорони здоров'я України Уляни Надії Супрун. Головною метою візиту була участь у XXXVII з'їзді Українського лікарського товариства Північної Америки, Українських днях Українського Конгресового Комітету Америки та V щорічному засіданні Робочої групи США – Україна.

У ході візиту в.о. Міністра охорони також провела окрему зустріч з Міністром охорони здоров'я та соціальних служб США, низку двосторонніх зустрічей з представниками державних органів США (Державний Департамент, USAID, ФБР), а також міжнародних та неурядових організацій (Міжнародний Валютний Фонд, Світовий Банк, Інституту Heritage Foundation), де здебільшого обговорювалися проблемні питання реформування системи охорони здоров'я України та боротьби з корупцією у медичній сфері.

На рівні керівників МОЗ України та Міністерством здоров'я та соціальних служб США проведені консультації для підготовки до укладання двостороннього Меморандуму про співробітництво.

У березні 2019 року був укладений Меморандум про співробітництво між МОЗ України та Центрами контролю та профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention).

У листопаді 2019 року відбувся візит в Україну делегації Національних Інститутів Здоров'я США та проведені переговори про співробітництво з МОЗ України та провідними профільними інститутами та університетами. Досягнута попередня домовленість про приєднання України до міжнародної програми обміну даними у сфері боротьби із туберкульозом.

Інформація надана станом на середину 2020 року

Правовою основою українсько-американської співпраці у сфері космічних досліджень є міжурядова Угода про співробітництво в галузі мирного дослідження космічного простору, яка була підписана 31 березня 2008 року. В поточний час ведуться переговори щодо подовження терміну дії цієї Угоди.

Прикладом плідної взаємодії двох держав у космічній галузі є проект „Antares”. „Antares” - це ракета-носій, розроблена американською компанією «Orbital Science Corporation» (Orbital-ATK, у 2018 році компанія була придбана корпорацією «Нортроп Грумман») за активної участі КБ «Південне», "Південного машинобудівного заводу ім. Макарова" (обидва з м. Дніпро), "Хартрон-АРКОС" (Харків), "Хартрон-ЮКОМ" (Запоріжжя), "РАПІД" (Чернигів) та ін. Це носій двох ступеней, який призначений для запуску корисних вантажів масою до 8000 кг на навколоземну низьку орбіту.

„Antares” є рідкопаливним ракетоносієм. Перший ступінь ракети спроектований КБ «Південне» і виготовлений ДП «Південмаш» відповідно до контракту, укладеного з «Orbital Sciences» у 2008 році.

 У 2013 році НАСА надала компанії «Орбітал» (тепер «Нортроп Грумман») право участі в програмі «Commercial Orbital Transportation Services»  (COTS), яка передбачає створення вантажного модуля «Cygnus»  (Либідь) для доставки корисних вантажів на Міжнародну космічну станцію (МКС). У 2019 році контракт на постачання вантажів до МКС було подовжено.

Починаючи з 2018 року проводяться 2 пуски «Антареса» на рік. Наступний, 13-й комерційний запуск цієї ракети запланований на вересень 2020 року.

Проект «Антарес» є прикладом успішної взаємодії компаній космічної галузі України та Сполучених Штатів у галузі мирного дослідження космічного простору. За даними ДК «Південне», тільки один запуск цієї ракети приносить в Україну близько 40 млн. дол. інвестицій у космічну галузь і дозволяє забезпечити роботою 25 тис. висококваліфікованих фахівців.

Перспективним напрямком українсько-американського співробітництва може бути участь українських космічних підприємств у проектах дослідження Місяця.

З метою активізації двостороннього співробітництва у сфері космічних досліджень здійснюються регулярні обміни візитами між космічними агентствами України та США. Востаннє Голова ДКАУ відвідував Сполучені Штати у вересні 2019 року.

Делегації України традиційно беруть участь у Космічних симпозіумах, які традиційно проводяться у м. Колорадо Спрінгз навесні.

Інформація надана станом на середину 2020 року

Протягом останніх років українські вченні досягли значних успіхів в галузі нанотехнологій. Дані технології дозволяють створювати об'єкти, які здатні забезпечувати впровадження революційних змін у виробничі процеси, змінювати властивості матеріалів та підвищувати продуктивність пристроїв і обладнання з молекулярною точністю. Перспективними розробками українських учених з використанням нанотехнологій є: напівпровідникові сцинтилятори нового типу для високошвидкісної рентгено-інтроскопії, томографи, дозиметри з високою потужністю дози.

Дослідники в галузі хімічних наук, розробили методи отримання нанокомпозитів на основі електропровідних полімерів. Що дало можливість впровадити технологію нанесення полімерних антикорозійних покриттів електрохімічним способом. Загалом, композитні матеріали все більше стають одними з пріоритетних у виробництві. Застосування таких технологій сприятиме зменшенню залежності України від імпорту стратегічно важливих металів.

Україна має великий потенціал щодо розвитку органічних люмінесцентних матеріалів з новими властивостями із використанням доступної вітчизняної сировини. Програма виготовлення базальтових волокон, тканин та композитів на їх основі, є також не менш актуальною. Застосування цих матеріалів дозволить організувати великомасштабне виробництво базальтових волокон великої довжини і виробів з них. Ці матеріали і технології дозволять Україні позбутися дефіциту деревини, металу та скловолокна, а також повністю видалити з технології виготовлення канцерогенний азбест.

Виробництво високоякісних, жаростійких та високоміцних матеріалів є важливою передумовою для виробництва нової конкурентоздатної продукції, яка буде запропонована для масовий реалізації як на внутрішньому так і на закордонних ринках.

Дослідженнями та розробками нових матеріалів і технологій в Україні займається низка спеціалізованих дослідницьких інститутів, а також підрозділів вищих учбових закладів України, а саме:

Інститут надтвердих матеріалів Національної академії наук України

Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут»

Національний університет «Львівська політехніка»

Запорізький національний технічний університет

Національний технічний університет «Харківський полiтехнiчний інститут»

У серпні 2019 року у м. Вашингтон проведена міжнародна конференція "Кооперація між Україною та США у питаннях освіти в галузі передових ядерних наук та техніки". Планується започаткування проекту навчання українських студентів за магістерськими програмами у сфері передової ядерної науки та техніки за стандартами США в Університеті Джорджа Вашингтона та Вірджинському Технологічному Університеті.

У 2019 році започатковане співробітництво між Duquesne University (штат Пенсильванія) та Харківським Національним медичним Університетом України. Сторонами визначені пріоритети і напрями співпраці та підписаний відповідний Меморандум, який уможливлює спільні дослідження та обмін студентами та викладачами.

На постійній основі реалізуються освітянські проекти Малої академії наук України. Під час візиту делегації Малої академії наук для участі у Міжнародній Олімпіаді Геніїв в США у 2019 році організоване відвідування Університету Джорджа Вашингтона, зустріч із відомими вченими українського походження, а також засідання у рамках Біотехнологічної Ініціативи США – Україна.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux