Правовою основою українсько-американської співпраці у науково-технічній сфері є двостороння міжурядова Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, яка була підписана 4 грудня 2006 року. Її укладення сприяло поглибленню та інтенсифікації зв’язків між науковими установами двох держав, обміну досвідом, інформацією, технологіями у сферах, які становлять взаємний інтерес. Угода, останній раз оновлена у жовтні 2017 року, знаходиться на етапі пролонгації.
Наукові обміни між Україною та США тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку та реалізуються через низку американських організацій, зокрема таких, як Рада з міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Американські ради з міжнародної освіти, програм «Фулбрайт» та «Відкритий Світ».
В рамках двосторонніх угод у сфері ядерного роззброєння і нерозповсюдження Сполучені Штати продовжують надавати, зокрема через Український науково-технологічний центр, допомогу Україні на перекваліфікацію науковців, задіяних в минулому в програмах створення ЗМЗ. На бюджетні кошти США реалізуються грантові програми в контексті переспрямування їх діяльності у цивільну сферу.
Серед значимих практичних заходів двостороннього співробітництва слід відзначити відкриття на базі Харківського фізико-технічного інституту інноваційної ядерної установки „Джерело нейтронів”. Цей об’єкт призначений для проведення фундаментальних та прикладних досліджень в різних галузях фізики, хімії, біології та медицини. Його будівництво було повністю профінансоване американською стороною у відповідь на відмову України від використання високозбагаченого ядерного палива у наукових цілях. Цей об’єкт відкриває безпрецедентні перспективи для розвитку української ядерної галузі та розвитку співробітництва з іншими державами світу, у т.ч. США.
Зважаючи на актуальність питання забезпечення кібернетичної безпеки держави в умовах зовнішньої агресії, ПУ в США веде постійні консультації з державними органами, неурядовими організаціями та експертним середовищем щодо найбільш ефективних шляхів кооперації у цій сфері.
Правовою основою українсько-американської співпраці у сфері космічних досліджень є міжурядова Угода про співробітництво в галузі мирного дослідження космічного простору, яка була підписана 31 березня 2008 року. В поточний час ведуться переговори щодо подовження терміну дії цієї Угоди.
Прикладом плідної взаємодії двох держав у космічній галузі є проект „Antares”. „Antares” - це ракета-носій, розроблена американською компанією «Orbital Science Corporation» (Orbital-ATK, у 2018 році компанія була придбана корпорацією «Нортроп Грумман») за активної участі КБ «Південне», "Південного машинобудівного заводу ім. Макарова" (обидва з м. Дніпро), "Хартрон-АРКОС" (Харків), "Хартрон-ЮКОМ" (Запоріжжя), "РАПІД" (Чернигів) та ін. Це носій двох ступеней, який призначений для запуску корисних вантажів масою до 8000 кг на навколоземну низьку орбіту.
„Antares” є рідкопаливним ракетоносієм. Перший ступінь ракети спроектований КБ «Південне» і виготовлений ДП «Південмаш» відповідно до контракту, укладеного з «Orbital Sciences» у 2008 році.
У 2013 році НАСА надала компанії «Орбітал» (тепер «Нортроп Грумман») право участі в програмі «Commercial Orbital Transportation Services» (COTS), яка передбачає створення вантажного модуля «Cygnus» (Либідь) для доставки корисних вантажів на Міжнародну космічну станцію (МКС). У 2019 році контракт на постачання вантажів до МКС було подовжено.
Починаючи з 2018 року проводяться 2 пуски «Антареса» на рік.
Проект «Антарес» є прикладом успішної взаємодії компаній космічної галузі України та Сполучених Штатів у галузі мирного дослідження космічного простору. За даними ДК «Південне», тільки один запуск цієї ракети приносить в Україну близько 40 млн. дол. інвестицій у космічну галузь і дозволяє забезпечити роботою 25 тис. висококваліфікованих фахівців.
Перспективним напрямком українсько-американського співробітництва може бути участь українських космічних підприємств у проектах дослідження Місяця.
З метою активізації двостороннього співробітництва у сфері космічних досліджень здійснюються регулярні обміни візитами між космічними агентствами України та США.
Делегації України традиційно беруть участь у Космічних симпозіумах, які традиційно проводяться у м. Колорадо Спрінгз навесні.
Протягом останніх років українські вченні досягли значних успіхів в галузі нанотехнологій. Дані технології дозволяють створювати об'єкти, які здатні забезпечувати впровадження революційних змін у виробничі процеси, змінювати властивості матеріалів та підвищувати продуктивність пристроїв і обладнання з молекулярною точністю. Перспективними розробками українських учених з використанням нанотехнологій є: напівпровідникові сцинтилятори нового типу для високошвидкісної рентгено-інтроскопії, томографи, дозиметри з високою потужністю дози.
Дослідники в галузі хімічних наук, розробили методи отримання нанокомпозитів на основі електропровідних полімерів. Що дало можливість впровадити технологію нанесення полімерних антикорозійних покриттів електрохімічним способом. Загалом, композитні матеріали все більше стають одними з пріоритетних у виробництві. Застосування таких технологій сприятиме зменшенню залежності України від імпорту стратегічно важливих металів.
Україна має великий потенціал щодо розвитку органічних люмінесцентних матеріалів з новими властивостями із використанням доступної вітчизняної сировини. Програма виготовлення базальтових волокон, тканин та композитів на їх основі, є також не менш актуальною. Застосування цих матеріалів дозволить організувати великомасштабне виробництво базальтових волокон великої довжини і виробів з них. Ці матеріали і технології дозволять Україні позбутися дефіциту деревини, металу та скловолокна, а також повністю видалити з технології виготовлення канцерогенний азбест.
Виробництво високоякісних, жаростійких та високоміцних матеріалів є важливою передумовою для виробництва нової конкурентоздатної продукції, яка буде запропонована для масовий реалізації як на внутрішньому так і на закордонних ринках.
Дослідженнями та розробками нових матеріалів і технологій в Україні займається низка спеціалізованих дослідницьких інститутів, а також підрозділів вищих учбових закладів України, а саме:
Інститут надтвердих матеріалів Національної академії наук України
Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут»
Національний університет «Львівська політехніка»
Запорізький національний технічний університет
Національний технічний університет «Харківський полiтехнiчний інститут»
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але ви можете вільно користуватися ним.