• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Українці у США
Опубліковано 29 листопада 2019 року о 18:01

Масова імміграція з українських земель на Захід має понад столітню історію. Проте перші українці, як зазначають дослідники в Україні та США, проторували шлях до Америки набагато раніше. Їх імена можна зустріти як серед засновників першої англійської колонії у Джеймстауні, так і серед учасників Американської революції та громадянської війни.

Серед перших українців, які ступили на американську землю, зазначають імена відомого дослідника Юрія Федоровича Лисянського (уродженця м. Ніжина) та посланника Росії в США Петра Івановича Полетику (уродженця м. Васильків Київської губернії).

Не менш яскравою особистістю був православний священик з Київської губернії Агапій (Андрій) Гончаренко, який традиційно вважається першим носієм української національної свідомості в Америці. Як свідчать архівні матеріали, рятуючись від переслідувань царської Росії за засудження кріпосництва та підтримання зв’язків з російськими революціонерами за кордоном, А.Гончаренко прибув до м. Бостон (США) у січні 1865 року, у тому ж році провів першу Божу службу Грецької православної церкви у США (м.Нью-Йорк). Після цього деякий час мешкав на Алясці, де з 1867 по 1872 рр. видавав газету «Вісник Аляски» («Alaska Herald») – перший американський часопис, що містив певні відомості про Україну. Саме у цій газеті з’явився перший, як стверджують українські науковці, переклад твору великого Кобзаря англійською мовою (уривок з поеми «Кавказ»). Потім А.Гончаренко оселився у м. Сан-Франциско. 14 листопада 1997 року місце поховання отця Агапія (парк "Україна", м. Хейвард, шт. Каліфорнія) та територія створеного ним поселення "Україна" були внесені до переліку історичних пам'яток, що охороняються шт. Каліфорнія. 

Втім, українці, які наприкінці ХІХ століття почали масово іммігрувати до Сполучених Штатів, суттєво відрізнялися від своїх попередників. Переважно, це були селяни-трударі з малорозвинених західноукраїнських земель – Закарпаття та Лемківщини. Спочатку більшість новоприбулих знаходили роботу на вугільних шахтах і металургійних заводах штату Пенсильванія (осередок перших українських іммігрантів). Решта влаштовувалися на заводах на Північному Сході США - в Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Коннектикуті.

Центром духовного та суспільного життя українців в Америці стала церква. У 1884 році до Пенсильванії прибув священик з Галичини Іван (Джон) Волянський, який у 1885 році організував перше в США українське братське товариство взаємодопомоги «Братство Св. Миколая». А у 1886 році завдяки зусиллям отця Волянського у м. Шенандоа було зведено будівлю першої української католицької церкви. За свідченням історіографів, перша українська православна церква у США була побудована у 1915 році.

Попри складність процедури встановлення реальної кількості українців-іммігрантів з так званої першої хвилі імміграції до США, що тривала до 1914 року, більшість дослідників притримуються даних, за якими станом на 1914 рік до Сполучених Штатів емігрувало близько 500 тисяч осіб українського походження.

Друга хвиля української імміграції до США припала на міжвоєнний період (20-30-ті роки ХХ століття) і суттєво відрізнялася від довоєнної. По-перше, різко зменшилась кількість іммігрантів, що було пов’язано з періодом Великої депресії у США, а також вжиттям американськими властями заходів з обмеження імміграції. По-друге, серед українців з’явились політичні емігранти – учасники визвольних змагань в Україні 1918-1920 років. Після падіння кількох українських урядів, до Сполучених Штатів прибули солдати, офіцери, національна інтелігенція, які вирушили до Америки через політичні переконання. У результаті, на території США виникли різноманітні українські політичні та націоналістичні об’єднання.

Переважна більшість українців з третьої хвилі імміграції прибули до Сполучених Штатів протягом 1947-1951 рр. і належали до категорії так званих «переміщених осіб», які після Другої світової війни перебували у таборах для біженців та військовополонених у Німеччині, Австрії, Бельгії, Великій Британії. Серед них було багато «остарбайтерів» - людей, вивезених з України під час війни на примусові роботи в нацистську Німеччину; значну частину становили колишні вояки УПА, ветерани української дивізії «Галичина», яким вдалося уникнути ліквідації радянськими спецслужбами. Цього разу серед прибульців була велика кількість інтелігенції та науковців. Вони сприяли розвитку українського політичного, громадського, культурного та релігійного життя в діаспорі. Цих іммігрантів об’єднувала відданість ідеї незалежності України й відновлення української суверенної держави. Саме представники цієї хвилі імміграції розгорнули активну діяльність по збиранню та збереженню писемних, речових та інших пам’яток історії та культури України.

Початком четвертої хвилі імміграції до США (так званої «економічної імміграції») можна вважати середину 1980-х років. Спочатку сюди прибуло декілька тисяч українців з Польщі. А під час горбачовської відлиги чимало українців, користуючись можливістю відвідати родичів в Америці, залишались тут на постійне проживання. Більшість з них залишили територію СРСР, а потім – незалежної України через скрутні економічні умови, що настали після розпаду Радянського Союзу. Основна їх маса мала вищу освіту або технічну спеціальність, володіла англійською мовою, що давало змогу знайти роботу в США. Багато з них розпочали свій власний бізнес, відкрили приватні фірми, ресторани.

Головним ресурсом отримання достовірних даних про характеристики населення США є Національне статистичне бюро «Сенсус», яке кожні десять років проводить загальний перепис населення.

Відповідно до результатів перепису 2000 р., в США проживало близько 893 тисяч осіб українського походження (0,3% від загальної кількості населення країни). Дані перепису населення 2010 р. містили інформацію щодо складу населення лише за расовою, а не національною,  ознакою.

Згідно з інформацією дослідницького центру з питань вивчення української діаспори у Сполучених Штатах Америки, який діє при Науковому товаристві імені Тараса Шевченка у Нью-Йорку, наразі в Америці проживає 930 434  особи українського походження (0,3% від загальної кількості населення країни). За оціночними даними більшості діаспорних джерел, в США мешкає близько 1,5-2 млн. українців.

Найчисельніші групи етнічних українців проживають у штатах: Нью-Йорк (131,391), Пенсильванія (112,542), Каліфорнія (91,179), Нью-Джерзі (69,049), Флорида (47,946), Іллінойс (47,246), Вашингтон (46,523), Огайо (45,121) та Мічиган (40,292). В одинадцяти штатах українське населення нараховує від 10 до 25 тис. осіб., а в 27 штатах - від 1 до 10 тис. осіб. Найменше заселеними штатами є Південна Дакота (931), Міссісіпі (756) та Вайомінг (453).

Найбільш динамічний приріст українського населення за останнє десятиріччя в США спостерігається у штатах Каліфорнія, Флорида, Вашингтон, Айова, Кентуккі, Теннесі та столичному окрузі Колумбія.

За час перебування в США українці розбудували широку мережу громадсько-політичних, культурно-освітніх, спортивних, релігійних, професійних інституцій, а також фінансових установ - кас взаємодопомоги, банків і страхових товариств. Серед основних: Український конгресовий комітет Америки, Українська Американська Координаційна Рада, Союз українок Америки, Українська федерація Америки, Український народний союз, Вашингтонська група, Асоціація українців Північної Кароліни, Товариство українських інженерів Америки, Спілка української молоді, Українська скаутська організація «Пласт», Український освітньо-культурний центр, Наукове товариство ім. Т.Шевченка, Українська вільна академія наук, Український народний дім, Злучений український американський допомоговий комітет, Фонд допомоги дітям Чорнобиля, Український інститут Америки, Всеамериканська громадська організація «Нова українська хвиля».

Серед релігійних – Українська католицька та Українська православна церкви. Більшість організацій та об’єднань зареєстровані як громадські неприбуткові організації.

У США видаються понад 20 газет, понад 10 журналів, діють Інтернет-видання, близько 20 українських радіопрограм та 1 телепрограма «Узір» (Чикаго, Іллінойс). Популярними українськими ЗМІ вважаються газети «Свобода», «The Ukrainian Weekly», «Нова газета», «Міст», «Час і події», «Національна трибуна», медіа-портал «VIDIA», радіопрограма «Ukiedrive».

Громадяни США українського походження користуються такими ж правами та привілеями, що й решта американських громадян. Захист прав гарантується Конституцією, іншими федеральними та місцевими (на рівні штатів, округів, міст тощо) законодавчими актами.

Українська вільна академія наук

www.uvan.us

Mailing address: 206 West 100th Street

New York, NY 10025

Теl: (212) 222-1866

Fax: (212) 864-3977

Альберт Кіпа, президент

 

Український науковий інститут Гарвардського університету 

http://www.huri.harvard.edu

34 Kirkland Street, Cambridge, MA 02138 

Phone: 617-495-4053

Fax: 617-495-8097

Сергій Плохій, директор

 

Наукове Товариство ім.Шевченка

www.shevchenko.org

Mailing address: 63 Fourth Avenue

New York, NY 10003

Tel: (212) 254-5130

Fax: (212) 254-5239

Джордж Грабович, президент

 

Український музей в Нью-Йорку

http://www.ukrainianmuseum.org/

Mailing address: 222 East 6th Street

New York, NY 10003

Tel: (212) 228-0110

Fax: (212) 228-1947

Рената Холод, президент

 

Український національний музей

www.ukrainiannationalmuseum.org

2249 West Superior Street, Chicago, IL, 60612

Tel.:(312)4218020

Fax: 1-773-772-2883 

Лідія Ткачук, директор

 

Український інститут сучасного мистецтва

http://uima-chicago.org/

2320 W Chicago Avenue, Chicago, IL, 60622

Tel.: 773 227-5522

Орися Кардозо, директор

 

Український музей та бібліотека у Стемфорді

161 Glenbrook Road, Stamford , CT 06902

Tel.: (203) 323-8866 and (203) 324-0488

Fax: (203) 357-7681

Павло Хомницький, президент

 

Український музей-архів у Клівленді

www.umacleveland.org

1202 Kenilworth Ave

Cleveland, OH 44113

Tel: 216.781.4329

Андрій Фединський, директор

 

Києво-Могилянська фундація Америки

http://kmfoundation.org

P.O. Box 46009, Chicago, IL 60646

Tel.: (773) 490-9797
Fax: (773) 305-8900

Марта Фаріон, президент

 

Українська Католицька Освітня Фундація

http://ucef.org

2247 West Chicago Ave., Chicago, IL 60622

Tel.: (773)2358462

Fax: 773-235-8464

Олександр Кузьма, директор

 

Український інститут Америки

www.ukrainianinstitute.org

Mailing address: 2 East 79th Street,

New York, NY 10021

Tel: (212) 288-8660

Fax: (212) 288-2918

Даніель Свістель, президент

 

Український народний дім

www.ukrainiannationalhome.org

Mailing address: 140 Second Ave.

New York, NY 10003

Tel: (1-212) 254-8717

Fax: (1-212) 254-4005

Андрій Ластовецький, президент

 

Український освітньо-культурний центр м.Філадельфія

http://www.ueccphila.org/

700 Cedar Road, Jenkintown, PA 19046

Тел.: (1-215) 663-11-66

Факс: (1-215) 663-8572

Софія Коропецька, президент

 

Товариство збереження української спадщини Пн. Каліфорнії

http://www.uhc-of-nc.org

1415 Lorimer Drive Roseville, CA 95747

Tel: (916) 771-2402 

Fax: (916) 482-4706 

Любов Йова, президент        

 

Український культурний  центр м.Уоррен

http://www.ukrainianculturalcenter.com/

26601 Ryan Road,  Warren, Michigan 48091

Tel.: (586) 757-8130

Fax: (586) 757-1022

Богдан Федорак, директор

 

Мистецька група «Яра»

http://www.brama.com/yara/

Mailing address: 306 East 11th St.

New York, NY 10003 USA

Tel: (212) 475-6474

Вірляна Ткач, художній керівник

 

Український танцювальний ансамбль «Волошки»

http://www.voloshky.com/

Mailing address: 700 Cedar Road

Jenkintown, PA 19046

Tel: (1-215) 663-0294

Fax: (1-215) 763-8503

Тарас Левицький, художній керівник

 

Український  танцювальний ансамбль «Сизокрилі»

http://www.syzokryli.com/home.php

Mailing address: 109 Major Dr.

North Wales, PA 19454

Tel: (610) 416-6088, (917) 495-0020

Аня Богачевська Лонкевич, виконавчий директор

 

Український хор бандуристів

http://www.bandura.org/

Mailing address: 15356 Ellen Drive

Livonia, MI 48154-2318

Tel: (734) 953-0305

Анатолій Мура, президент

 

Український американський спортивний центр «Тризуб»

http://www.tryzub.org

Mailing address: P.O. Box 346б Lower State and County Line Roads

Horsham, PA 19044

Tel: (215) 343-5412

Ден Ниш, президент

 

Федеральна кредитова спілка «Самопоміч - Нью-Йорк»

www.selfrelianceny.org

Mailing address: 108 Second Avenue

New York, NY 10003-8392

Tel: (1-212) 473-7310

Fax: (1-212) 473-3251

Богдан Курчак, президент

 

Федеральна кредитна спілка  «СУМА – Йонкерс»

www.sumafcu.org

Mailing address: 125 Corporate Blvd,

Yonkers, NY 10701

Tel: (914) 220-4900

Fax: (914) 220-4090

Волтер Козицький, президент

 

Українсько-американська федеральна спілка «Самопоміч»

www. selfreliance.com

Mailing address: 2332 West Chicago Ave. Chicago IL 60622

Tel: (773) 328-7500

Fax: (773) 328-7544

Богдан Ватраль, президент

 

Товариство «Сила Духу»

http://www.powerofspirit.org/

P.M. Box 344, 8001 Castor Ave.

Philadelphia, PA

Тел. 267-595-6031

Роман Лунь, президент

Український Конгресовий Комітет Америки

http://www.ucca.org

Mailing address: 203 Second Avenue

New York, NY 10003

Tel: (212) 228-6840

Fax: (212) 254-4721

Андрій Футей, Президент

 

Українсько-американська координаційна Рада

Mailing address: 142 Second Avenue

New York, NY 10003

Tel: (212) 505-1765

Fax: (212) 475-6181

Ігор Гавдяк, Президент


Союз українок Америки

www.unwla.org

Mailing address: 203 Second Avenue

New York, NY 10003

Tel.: (212) 533-4646

Fax: (212) 533-5237

Маріанна Заяць, Президент

 

Фундація «Україна-США»

www.usukraine.org

Mailing address: 660 L Street NW, Suite 1000

Washington, DC 20036

Tel:  (202) 524-6555 

Fax: (202) 280-1989

Надія МакКоннелл, Президент

 

Українська федерація Америки

www.ukrainianfederationofamerica.org

Mailing address: 700 N Cedar Rd.Jenkintown, PA 19046

Теl: (215) 782-1075

Fax: (215) 782-1076

Зеня Черник, Президент

 

Злучений українсько-американський допомоговий комітет

www.uuarc.org

Mailing address: 1206 Cottman Avenue, Philadelphia, PA 19111

Phone: (215) 728-1630

Fax: (215) 728-1631

Лариса Кий, Президент

 

Асоціація українських і американських професіоналів

«Вашингтонська група»

www.thewashingtongroup.org

Mailing address: P.O. Box 11248

Washington, D.C. 20008

Tel: (301) 8732035

Андрій Бігун, Президент

 

Товариство українських інженерів Америки

www.uesa.org

Mailing address: 2 East 79 Street

New York, NY 10021

Tel./fax: (630) 839 – 6014

Аскольд Борецький, Президент

 

Українське лікарське товариство Північної Америки

http://www.umana.org

Mailing address: 2247 W. Chicago Avenue, Chicago Illinois, 60622

Tel: 1.888.Rx.UMANA

Fax: (773) 792-8966

Андрій Мельник, Президент

 

Українсько-американська асоціація адвокатів

www.uaba.org

Mailing address: 216 Sorrel Dr., Wilmington, DE 19802

Tel: (302) 897-7182

Джордж Пазуняк, Президент

 

Cпілка української молоді

www.cym.org/us

Mailing address: 136 Second Avenue

New York, NY 10003

Tel: (212) 477-3084

Fax: (212) 505-2577

Андрій Бігун, Президент

 

Українська скаутська організація «Пласт»

www.plastusa.org

Mailing address: 144 Second Avenue

New York, NY 10003-8305

Tel: (212) 475-6960

Fax: (212) 533-8991

Петро Ставничий, Президент

 

Український народний союз

www.unamember.com

Mailing address: 2200 Route 10 West,

P.O.Box 280 Parsippany, NJ 07054

Tel: (973) 292-9800

Fax: (973) 292-0900

Стефан Качарай, Президент

 

Українсько-американська фундація Голодомору

http://www.ukrainiangenocide.org/

Mailing address: 2249 West Superior St.

Chicago, IL 60612

Tel: (847) 699-9484

Fax: (847) 813-7813

Микола Міщенко, Президент

 

Українська православна церква у США

www.uocofusa.org

Mailing address: P.O.Box 495, South Bound Brook, NJ 08880

Tel: (732) 356-0090

Fax: (732) 356-5556

Митрополит Антоній

 

Українська католицька архієпархія у Філадельфії

www.ukrarcheparchy.us

Mailing address: 827 North Franklin Street

Philadelphia, PA 19123

Tel: (1-215) 627-0143

Fax: (1-215) 627-0377

Митрополит-Архиєпископ  Стефан Сорока

 

Асоціація українців Північної Кароліни

http://ncua.inform-decisions.com

Mailing address: 935 White Cross Rd.

Chapel Hill, NC 27516

Tel: (919) 993-6428

Василь Шимоняк, Президент 


Всеамериканська громадська організація «Нова українська хвиля»

www.orangevawe.us

Mailing address: 14 Peveril Rd.

Stamford, CT 06902

Tel.: (347) 420-7678

Мирослава Роздольська, Президент

 

Організація оборони чотирьох свобод України

www.fourfreedoms.net

Mailing address: P.O.Box 304, Cooper Station, New York NY 10276

Tel.: (212) 982-1170,

Fax: (212) 473-0188

Михайло Козюпа, Президент

 

Організація Українсько-американських ветеранів

http://www.uavets.org/

Mailing address: P.O. Box 791 Osprey, Fl 34229-0791

Tel: 941 966 2845

Fax: 941 925 2946

Ігор Гронь, Президент

 

Громадська організація «Разом»

http://razomforukraine.org/

Mailing Address: 140 2nd Avenue, Suite 304, New York, NY 10003

Люба Шипович, Президент

 

Ukrainian American Coordinating Council - California Branch (UACC)

www.UACCcalifornia.org

Mailing address: 345 7th Street San Francisco, CA, 94015

Tel.: (415) 225-2582

Віталій Візір, Президент

 

Ukraine Relief

www.UkraineRelief.org 

Mailing address: 6543 Auburn Blvd, Citrus Heights, CA 95621

Tel.: (916) 201-0101

Степан Скотс, Президент

 

Nova Ukraine (Нова Юкрейн)

http://www.novaukraine.org/

Mailing address: 125 University Ave, suite 230, Palo Alto, CA 94301 USA

Tel: (408) 203 4323 

Fax: (484) 204 4323  

Микола Білогорський, Голова






Громадська організація «Florida for Ukraine»



www.fl4ua.org



Mailing Address: 411 NE 2ND AV, Hallandale Beach, FL, 33009



Рафаель Наглі, Президент



 
Громадська організація «Ukraine Global Scholars»


Mailing Address: 177 Huntington Ave., 7th Floor, #1788, Boston MA 02115



Julia Lemesh, President



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux