• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Політичні відносини
Опубліковано 29 листопада 2019 року о 17:53

США визнали Україну 25 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини між двома країнами було встановлено 3 січня 1992 р. З часу відновлення незалежності України США надають практичне сприяння її утвердженню як сучасної демократичної та економічно розвиненої європейської держави.

Надзвичайний і Повноважний Послол України в США – Оксана Маркарова. Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні – Бріджит Брінк.

Відносини України та США мають рівень стратегічного партнерства. Вперше дві держави визначили такий статус двостороннього співробітництва у жовтні 1996 р., під час візиту міністра закордонних справ України Геннадія Удовенка до Вашингтону. Згодом стратегічний рівень взаємин був закріплений у спільних заявах Президентів України та США від 05.06.2000 р. та 04.04.2005 р., а також у Хартії про стратегічне партнерство, підписаній 19 грудня 2008 року, яка визначає основні принципи і пріоритети двосторонньої взаємодії.

09.12.2021, 03.01.2022, 27.01.2022, 30.03.2022, 13.04.2022, 15.06.2022 Президент України В.Зеленський провів телефонні розмови з Президентом США Дж.Байденом, ключовим питанням яких стала безпекова ситуація навколо України, перспективи активізації мирного врегулювання, а згодом – обговорення питання посилення надання оборонної, гуманітарної та економічної підтримки України з боку США для протидії збройній агресії РФ.

25.04.2022 Президент України В.Зеленський провів зустріч з Державним секретарем США Е.Блінкеном і Міністром оборони США Л.Остіном у Києві для обговорення питань оборонної допомоги, посилення санкційної політики проти РФ, фінансової підтримки та гарантій безпеки.

01.05.2022 Президент України В.Зеленський зустрівся зі Cпікеркою Палати представників Конгресу США Н.Пелосі, яка перебувала з візитом в Україні на чолі делегації Конгресу США, і нагородив її орденом княгині Ольги за вагомий особистий внесок у зміцнення українсько-американського співробітництва та підтримку України.

14.05.2022 Президент України В.Зеленський провів зустріч з делегацією верхньої палати Конгресу США на чолі з лідером республіканської меншості в Сенаті М.Макконнеллом, яка перебувала з візитом в Україні.

19.01.2022 Держсекретар Е.Блінкен здійснив візит в Україну, в ході якого він був прийнятий Президентом України В.Зеленським, а також провів зустріч з Міністром закордонних справ України Д.Кулебою.

21-22.02.2022 відбувся візит Міністра закордонних справ України Д.Кулеби до м.Вашингтон, у рамках якого він був прийнятий Президентом США Дж.Байденом у Білому домі, а також провів зустрічі з керівниками Державного департаменту та Міноборони США.

05.03.2022 Д.Кулеба провів переговори з Державним секретарем США Е.Блінкеном на кордоні України з Польщею та 15.05.2022 у Берліні.

США продовжують залишатися найбільшим донором технічної допомоги Україні, з 1991 р. її обсяг сягнув близько 5 млрд. дол. Головним українсько-американським міждержавним органом, діяльність якого спрямована на реалізацію положень Хартії стратегічного партнерства, є двостороння Комісія стратегічного партнерства (КСП), в якій співголовують Міністр закордонних справ України і Державний секретар США. Її перше засідання відбулося в грудні 2009 р. у Вашингтоні, останнє - у листопаді 2018 році у Вашингтоні. Комісія координує двосторонню міжвідомчу взаємодію за напрямами трьох робочих груп: (1) з питань безпеки та протидії російській агресії, (2) верховенства права та гуманітарних питань, (2) економіки та енергетики. Крім цього, галузеві питання співпраці координуються у рамках Ради з питань торгівлі та інвестицій, Робочої групи з питань нерозповсюдження та експортного контролю, Стратегічного енергетичного діалогу, Кібернетичного діалогу, консультацій між оборонними відомствами, з питань науки і технологій, дослідження космосу тощо.

Сполучені Штати надають вагоме сприяння Україні у відстоюванні територіальної цілісності та суверенітету нашої держави і протидії російській агресії, мобілізації міжнародної спільноти, зміцненні обороноздатності й енергетичної безпеки України, залученні міжнародної допомоги для реалізації всеосяжних політичних, економічних та соціальних реформ, а також зміцнення верховенства права в Україні. 

Двостороння договірно-правова база українсько-американських відносин складається з понад 150 міжнародних документів і, з огляду на стратегічний характер двосторонніх відносин, постійно доповнюється новими. Окрім того, обидві країни є сторонами понад 100 багатосторонніх міжнародних документів.

На консульському напрямі пріоритетними для української сторони питаннями є захист прав та інтересів фізичних і юридичних осіб України, забезпечення гідних умов проживання і виховання усиновлених з України громадянами США дітей, лібералізація візової політики з боку США.

Позитивну динаміку зберігає міжпарламентська співпраця. Активну роль у розвитку двосторонніх відносин відіграють Групи сприяння Україні («Українські Кокуси») у Сенаті та Палаті представників Конгресу США, у Верховній Раді України діє Депутатська група з міжпарламентських зв’язків із Сполученими Штатами Америки. В рамках програми міжпарламентських обмінів відбуваються візити українських законодавців до США під егідою конгресової Комісії сприяння демократії.

Важливим фактором, який сприяє повнішій реалізації потенціалу співробітництва України і США, залишається присутність на території Сполучених Штатів численної української громади - понад 900 тис. американців українського походження (в американських україномовних виданнях йдеться про 2 млн українців). У зв’язку з цим, пріоритетним для Української держави залишається зміцнення зв’язків з українською громадою, сприяння забезпеченню її етнокультурних потреб.

Велика увага надається розширенню контактів між обома країнами, виведенню їх за межі обох столиць. Цьому сприяють проекти щодо встановлення і розширення побратимства на рівні міст обласного значення України та впливових міст США, а також щодо активізації існуючих і налагодження нових зв’язків між вищими навчальними закладами України і США. У рамках міжрегіонального співробітництва побратимські зв’язки встановлено між 23 містами двох країн.

Зі здобуттям Україною незалежності у 1991 р. відбувається активний розвиток українсько-американських міжпарламентських контактів. Перша парламентська делегація незалежної України, очолювана тогочасним Головою Верховної Ради Л.Кравчуком, відвідала Вашингтон у жовтні 1991 р. Упродовж наступних років члени Конгресу США та народні депутати України були активними учасниками розбудови двосторонніх відносин. Саме в 1990-х рр. визначними фігурами українсько-американської взаємодії стали сенатори Р.Лугар, Дж.МакКейн, М.МакКоннелл, конгресмени К.Велдон і М.Каптур.

В середині 1990-х рр. низка народних депутатів України об’єдналася в Депутатську групу Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків з Сполученими Штатами Америки, котра відтоді традиційно є однією з найбільш чисельних в українському парламенті. У Верховній Раді України ІХ скликання Депутатська група з міжпарламентських зв’язків з США була створена 23 вересня 2019 р., до неї входить 176 народних депутатів). Групу очолює народний депутат Арахамія Д.Г.

В 1997 р. було сформовано конгресову групу сприяння Україні (Український конгресовий кокус) в Палаті представників. Ініціатива створення об’єднання належала українській діаспорі та реалізувалася за сприяння членів Конгресу С.Левіна, Дж.Фокса, Л.Слотер та Б.Шеффера. Про створення кокусу було оголошено під час урочистостей з нагоди першої річниці Конституції України в Посольстві України в США.

Особливо важливою у становленні кокусу була роль Українського конгресового комітету Америки, зокрема, президента Вашингтонського відділення УККА М.Савківа.

Український кокус є одним із найбільших подібних об’єднань у Конгресі США. До його складу входять біля чотирьох десятків членів Палати представників від Республіканської та Демократичної партій. Співголовами кокусу є конгресмени Браян Фітцпатрік (Пенсільванія), Енді Гарріс (Меріленд), Марсі Каптур (Огайо),  Майкл Квиглі (Іллінойс). У виборчих округах більшості членів кокусу присутня значна українська громада, а деякі мають українське коріння, як, наприклад, М.Каптур та Е.Гарріс.

У лютому 2015 р. в Сенаті США створено Український кокус, який очолили сенатор-республіканець Р.Портман (Огайо) та сенатор-демократ Р.Дурбін (Іллінойс). Об’єднання налічує біля двох десятків сенаторів.

Серед важливих інтересів України, які були реалізовані за сприяння конгресового кокусу, слід виокремити надання з боку США щорічної фінансової допомоги нашій державі, схвалення законопроекту щодо спорудження у столиці США, м. Вашингтон, Меморіалу пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., вилучення України з переліку держав, на які розповсюджується дія “поправки Джексона-Веніка”, ініціювання та ухвалення низки законів та резолюцій на підтримку України у протистоянні російській агресії.

На сьогодні у Конгресі США існує стійка двопартійна і двопалатна позиція щодо посилення підтримки суверенітету і територіальності цілісності України, розширення безпекової та оборонної допомоги, сприяння євроатлантичним прагненням і зміцненню енергетичної безпеки нашої держави. Особлива увага надається питанням протидії викликам, пов’язаним з російською агресією проти України, шляхом надання нашій державі політичної, економічної, фінансової та безпекової допомоги, а також всебічної підтримки у впровадженні необхідних структурних реформ і модернізації економік

Починаючи з 2014 р. у Конгресі було представлено кілька десятків проєктів законів та резолюцій щодо України. Серед схвалених документів, зокрема, закони «Підтримка суверенітету, територіальної цілісності, демократії та економічної стабільності в Україні», «Закордонне мовлення Сполучених Штатів в Україні та сусідніх регіонах», «Підтримка української свободи», «Про додаткові асигнування для України на 2022 рік», «Про заборону імпорту російської нафти», «Про призупинення нормальних торговельних відносин (режиму найбільшого сприяння у торгівлі) з Росією і Білоруссю

Члени кокусів в Сенаті та Палаті представників беруть активну участь у заходах з української тематики в американському законодавчому органі, зокрема у Днях України в Конгресі. Важливим чинником у діяльності конгресових кокусів є активна позиція української громади США.

З метою подальшого поглиблення українсько-американського міжпарламентського діалогу 15 червня 2017 року спікери Верховної Ради України та Палати представників Конгресу США підписали оновлений Меморандум про співробітництвом між вищими законодавчими органами двох держав. Документ спрямований на розширення двосторонньої взаємодії на рівні законодавчих гілок влади України та США у політичній, економічній, безпековій, гуманітарній та культурній сферах.

На сьогодні у Конгресі США існує стійка двопартійна і двопалатна позиція щодо посилення підтримки суверенітету і територіальності цілісності України, розширення безпекової та  оборонної допомоги, сприяння євроатлантичним прагненням і зміцненню енергетичної  безпеки нашої держави. На розгляді в обох палатах Конгресу США перебуває біля двох десятків законодавчих ініціатив з цих питань.  Особлива увага надається питанням протидії викликам, пов’язаним з російською агресією проти України, шляхом надання Сполученими Штатами нашій державі політичної, економічної, фінансової та безпекової допомоги, а  також всебічної підтримки у впровадженні необхідних структурних реформ і модернізації економіки.

За останні роки десятки сенаторів і конгресменів  здійснили візити до нашої держави, щоб виявити підтримку українському народові у впровадженні демократичних перетворень та боротьбі з російською агресією. Народні депутати України індивідуально та групами на постійній основі відвідують США, зустрічаючись з членами Конгресу та беручи участь в різних міжнародних заходах.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux