Портал в режимі тестування та наповнення
Політичні відносини між Україною та США
Опубліковано 29 листопада 2019 року о 17:53

США визнали Україну 25 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини між двома країнами було встановлено 3 січня 1992 р. З часу відновлення незалежності України США надають практичне сприяння її утвердженню як сучасної демократичної та економічно розвиненої європейської держави.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в США – Валерій Олексійович Чалий. Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор.

Спільною заявою президентів України і США від 4 квітня 2005 р. започатковано стратегічний формат двосторонніх відносин. Згодом його було закріплено в Хартії про стратегічне партнерство (грудень 2008 р.).

Розвиток стратегічного партнерства між Україною та США є одним із ключових пріоритетів зовнішньої політики нашої держави.

Головним українсько-американським міждержавним органом, діяльність якого спрямована на реалізацію положень Хартії стратегічного партнерства, є двостороння Комісія стратегічного партнерства (КСП), в якій співголовують Міністр закордонних справ України і Державний секретар США. Її перше засідання відбулося в грудні 2009 р. у Вашингтоні, всього відбулося три засідання.

КСП координує діяльність шести міжгалузевих механізмів, до компетенції яких віднесено питання політичного діалогу і верховенства права, нерозповсюдження та експортного контролю, енергетичної і ядерної безпеки, науки і технологій, торгівлі й інвестицій, а також оборони. Діалог у торговельно-економічній сфері інституційно організований у формі двосторонньої Ради з питань торгівлі та інвестицій.

Протягом останніх років суттєво розширено договірно-правову базу співпраці. В цілому, між Україною і США укладено 143 міжнародно-правових документів.

Серед пріоритетних для української сторони питань співпраці зі США: мобілізація міжнародної спільноти на захист суверенітету та територіальної цілісності України, зміцнення обороноздатності й енергетичної безпеки України, залучення міжнародної допомоги для реалізації всеосяжних політичних, економічних та соціальних реформ, а також зміцнення верховенства права в Україні.  

США продовжують залишатися найбільшим донором технічної допомоги Україні, зокрема з питань ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Її обсяги, починаючи з 1992 р., склали понад 3 млрд. дол. США, що перевищує сумарні показники інших країн-донорів за цей період. Внесок США до Чорнобильських проектів складає понад 360 млн. дол.

На консульському напрямі пріоритетними для української сторони питаннями є захист прав та інтересів фізичних і юридичних осіб України, забезпечення гідних умов проживання і виховання усиновлених з України громадянами США дітей, лібералізація візової політики з боку США.

Позитивну динаміку зберігає міжпарламентська співпраця. Активну роль у розвитку двосторонніх відносин відіграють Групи сприяння Україні («Українські Кокуси») у Сенаті та Палаті представників Конгресу США, у Верховній Раді України діє Депутатська група з міжпарламентських зв’язків із Сполученими Штатами Америки. В рамках програми міжпарламентських обмінів відбуваються візити українських законодавців до США під егідою конгресової Комісії сприяння демократії. 

Важливим фактором, який сприяє повнішій реалізації потенціалу співробітництва України і США, залишається присутність на території Сполучених Штатів численної української громади - понад 900 тис. американців українського походження (в американських україномовних виданнях йдеться про 2 млн українців). У зв’язку з цим, пріоритетним для Української держави залишається зміцнення зв’язків з українською громадою, сприяння забезпеченню її етнокультурних потреб.

Велика увага надається розширенню контактів між обома країнами, виведенню їх за межі обох столиць. Цьому сприяють проекти щодо встановлення і розширення побратимства на рівні міст обласного значення України та впливових міст США, а також щодо активізації існуючих і налагодження нових зв’язків між вищими навчальними закладами України і США. У рамках міжрегіонального співробітництва побратимські зв’язки встановлено між 23 містами двох країн.

Зі здобуттям Україною незалежності у 1991 р. відбувається активний розвиток українсько-американських міжпарламентських контактів. Перша парламентська делегація незалежної України, очолювана тогочасним Головою Верховної Ради Л.Кравчуком, відвідала Вашингтон у жовтні 1991 р. Упродовж наступних років члени Конгресу США та народні депутати України були активними учасниками розбудови двосторонніх відносин. Саме в 1990-х рр. визначними фігурами українсько-американської взаємодії стали сенатори Р.Лугар, Дж.МакКейн, М.МакКоннелл, конгресмени К.Велдон і М.Каптур.

В середині 1990-х рр. низка народних депутатів України об’єдналася в Депутатську групу Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків з Сполученими Штатами Америки, котра відтоді традиційно є однією з найбільш чисельних в українському парламенті.

В 1997 р. було сформовано конгресову групу сприяння Україні (Український кокус) в Палаті представників. Ініціатива створення об’єднання належала українській діаспорі та реалізувалася за сприяння членів Конгресу С.Левіна, Дж.Фокса, Л.Слотер та Б.Шеффера. Про створення кокусу було оголошено під час урочистостей з нагоди першої річниці Конституції України в Посольстві України в США.

Особливо важливою у становленні кокусу була роль Українського конгресового комітету Америки, зокрема, президента Вашингтонського відділення УККА М.Савківа.

Український кокус є одним із найбільших подібних об’єднань у Конгресі США. До його складу входять біля п’яти десятків членів Палати представників від Республіканської та Демократичної партій. Співголовами кокусу є конгресмени Браян Фітцпатрік (Пенсільванія), Енді Гарріс (Меріленд), Марсі Каптур (Огайо), Сандер Левін (Мічиган). У виборчих округах більшості членів кокусу присутня значна українська громада, а деякі мають українське коріння, як, наприклад, М.Каптур та Е.Гарріс.

Серед напрямів діяльності українського конгресового кокусу є робота над розширенням міждержавного українсько-американського співробітництва, в т.ч. шляхом формування та просування відповідних законодавчих ініціатив. Ще одним пріоритетом роботи кокусу є ознайомлення членів Конгресу США із актуальними політичними, економічними, соціальними та культурними проблемами українського сьогодення, а також формування рекомендацій щодо подальшого розвитку політики США на українському напрямку. Значна увага в діяльності кокусу приділяється наданню сприяння Україні у процесі демократизації та здійсненні ринково-орієнтованих реформ.

Серед важливих інтересів України, які були реалізовані за сприяння конгресового кокусу, слід виокремити надання з боку США щорічної фінансової допомоги нашій державі, схвалення законопроекту щодо спорудження у столиці США, м. Вашингтон, Меморіалу пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., вилучення України з переліку держав, на які розповсюджується дія «поправки Джексона-Веніка» тощо.

У лютому 2015 р. в Сенаті США створено власний Український кокус, який очолили сенатор-республіканець Р.Портман (Огайо) та сенатор-демократ Р.Дурбін (Іллінойс). Об’єднання налічує біля двох десятків сенаторів.

Члени кокусів в Сенаті та Палаті представників часто зустрічаються з представниками української влади, народними депутатами України, беруть активну участь у заходах з української тематики в американському законодавчому органі, зокрема у Днях України в Конгресі. Важливим чинником у діяльності конгресових кокусів є активна позиція української громади США.

Події на Майдані, формування нового уряду, обрання нового складу Верховної Ради України та Президента України з одного боку, окупація Криму та російська агресія на сході України – з іншого, викликали велику увагу американських законодавців. Під час подій на Майдані сенатори та конгресмени засудили застосування сили та зброї проти демонстрантів, підтримавши європейські прагнення українського народу. Подальші незаконні спроби РФ щодо окупації Криму та російська військова агресія на Донбасі ще більше мобілізували Конгрес США у підтримці нашої держави. З лютого 2014 р. у Конгресі було представлено декілька десятків проектів законів та резолюцій щодо України. Понад десять з них були схвалені, у т.ч. закони «Підтримка суверенітету, територіальної цілісності, демократії та економічної стабільності в Україні», «Закордонне мовлення Сполучених Штатів в Україні та сусідніх регіонах», «Підтримка української свободи», а також “Закон про протидію супротивникам Америки через санкції». 

З лютого 2014 р. Україну відвідала безпрецедентна кількість конгресових делегацій. Десятки сенаторів і конгресменів  здійснили візити до нашої держави, щоб виявити підтримку українському народові у впровадженні демократичних перетворень та боротьбі з російською агресією.

На сьогодні Конгрес практично одностайно виступає за розширення фінансової та військової допомоги Україні, у тому числі підтримує надання українській армії оборонної зброї.

З метою подальшого поглиблення українсько-американського міжпарламентського діалогу 15 червня 2017 року Голова Верховної Ради України Андрій Парубій та Спікер Палати представників Конгресу США Пол Раян підписали Меморандум про співробітництвом між вищими законодавчими органами двох держав.

Документ спрямований на розширення двосторонньої взаємодії на рівні законодавчих гілок влади України та США у політичній, економічній, безпековій, гуманітарній та культурній сферах.

Окрема увага приділяється розвитку співробітництва між парламентами у протидії викликам, пов’язаним з російською агресією проти України шляхом надання Сполученими Штатами нашій державі допомоги у захисті її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності, а також у впровадженні необхідних структурних реформ та модернізації економіки. Міжпарламентська співпраця буде націлена також на зміцнення, як зазначається, життєво важливої ролі України у захисті Європи як форпосту західної цивілізації.

Меморандум визначає деталізований перелік сфер, що мають бути охоплені двостороннім міжпарламентським діалогом, який включає питання міжнародної політики, безпеки, торгівлі, індустрії, інновацій, інфраструктури, космосу, охорони здоров’я, довкілля, сільського господарства, природних ресурсів, а також інші напрями за згодою сторін.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux