У серпні ц.р. ми відзначаємо 90-у річницю від дня народження Віктора Михайловича Глушкова - піонера комп'ютерної техніки, автора фундаментальних праць у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки.
В.М.Глушков також був ініціатором і організатором реалізації науково-дослідних програм створення проблемно-орієнтованих програмно-технічних комплексів для інформатизації, комп'ютеризації і автоматизації господарської і оборонної діяльності країни.
В.М.Глушков народився 24 серпня 1923 р. в м. Ростов-на-Дону у родині службовців. Вищу математичну освіту здобув в Новочеркаському політехнічному інституті (1943–1948 рр.) та Ростовському держуніверситеті (1947–1948 рр.).
З жовтня 1948 р. працював викладачем в Уральському лісотехнічному інституті, одночасно проводив інтенсивну науково-дослідну роботу.
У 1951 р. В.М.Глушков захистив кандидатську, а у грудні 1955 р. — докторську дисертацію у Московському державному університеті на тему вирішення п’ятої задачі Гілберта.
Наступні 25 років активного життя ученого найтіснішим чином пов'язані з Академією наук УРСР та Інститутом кібернетики АН УРСР.
У 1956 р. В.М.Глушков стає завідуючим лабораторією обчислювальної техніки Інституту математики Академії наук УРСР. Саме у даній лабораторії у 1950 р. було розроблено перший радянський комп'ютер ("МЭСМ").
У 1957 р. стає директором Обчислювального центру Академії наук.
У 1958 р. В.М.Глушкова обирають членом-кореспондентом НАН України.
У лютому 1961 р. В.М.Глушкова було обрано дійсним членом Академії наук України, а в 1964 р. він стає віце-президентом АН УРСР.
У 1962 р. на базі Обчислювального центру Глушков створює Інститут кібернетики АН УРСР. В Інституті Кібернетики під його науковим керівництвом було розроблено ЕОМ "Киев" і першу в Україні та колишньому СРСР напівпровідникову керуючу машину широкого призначення "Днепр". Попередниками персональних комп'ютерів стали машини для інженерних розрахунків "Промінь" (1963 р.), "Мир-1" (1966 р.), "Мир-2" (1969 р.), у яких було реалізовано запропоновану В.М.Глушковим ідею ступеневого мікропрограмного управління. Практично всі розроблені в Інституті ЕОМ за його керівництва в свій час майже не поступалися закордонним аналогам і мали оригінальну архітектуру. За свої досягнення у 1964 р. В.М.Глушков отримав Ленінську премію.
Під керівництвом В.М.Глушкова Головною редакцією «Української радянської енциклопедії» видано першу в світі «Енциклопедію кібернетики».
На знімку: Віктор Михайлович Глушков
Знімок www.istpravda.com.ua