• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Щодо порушень чинного законодавства України та українсько-російських угод військовими формуваннями ЧФ РФ на території України
Опубліковано 03 березня 2014 року о 02:26

Незважаючи на неодноразові офіційні звернення України до Російської Федерації призупинити передислокацію на території Автономної Республіки Крим і м. Севастополь бойової та військової техніки, автотранспортних і літальних засобів військових формувань Чорноморського флоту РФ, командування ЧФ здійснює активні дії, пов’язані з пересуванням бойової та військової техніки у напрямку мм. Сімферополь, Сакі та у межах м. Севастополь.

Зазначені дії Російської Сторони є грубим порушенням чинних двосторонніх договорів та угод, укладених між Україною та Російською Федерацією, зокрема, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (від 31.05.1997 р.), Угоди між Україною та РФ про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України (від 28.05.1997 р.), а також Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом РФ про використання силами та засобами ЧФ РФ повітряного простору України та повітряного простору над акваторією Чорного моря, де відповідальність за безпеку польотів та організацію обслуговування повітряного руху покладена на Україну (від 16.07.1999 р.).

Так, зокрема, ст. 3 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією передбачає, що: «Високі Договірні Сторони будують відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, невтручання у внутрішні справи…».

Ст. 6 цього договору визначає, що «Кожна з Високих Договірних Сторін утримується від участі або підтримання яких би то не було дій, спрямованих проти іншої Високої Договірної Сторони, і зобов'язується не укладати з третіми країнами будь-яких договорів, спрямованих проти іншої Сторони. Жодна із Сторін не допустить також, щоб її територія була використана на шкоду безпеці іншої Сторони».

Відповідно до п. 1 ст. 6 Угоди між Україною та РФ про статус та умови перебування ЧФ РФ на території України «Військові формування здійснюють свою діяльність в місцях дислокації відповідно до законодавства РФ, поважають суверенітет України, додержуються її законодавства та не допускають втручання у внутрішні справи України». Згідно з п. 2 ст. 8 цієї угоди «Військові формування проводять навчання й інші заходи бойової та оперативної підготовки в межах навчальних центрів, полігонів, позиційних районів і районів розосередження, стрільбищ та, крім заборонених зон, у відведених зонах повітряного простору за погодженням з компетентними органами України».

У порушення цієї угоди Російською стороною було вжито таких заходів:

- 28 лютого Севастопольський загін морської охорони Державної прикордонної служби України заблоковано групою військовослужбовців до 30 осіб, які визначили мету свого прибуття як «виконання постанови Ради Безпеки АРК щодо недопущення захоплення зброї й боєприпасів». Одночасно спостерігалося розміщення на прилеглих до загону морської охорони висотах снайперів;

- ракетний катер ЧФ РФ «Івановець» на відстані 5 кабельтових від берега заблокував Балаклавську бухту;

- 1 березня 2014 р. на аеродром Кіровське проникло близько 20 автомобілів ЗС РФ типу Урал та Тигр;

- на територію окремої роти радіолокаційної розвідки Євпаторія проникли 100 військовослужбовців ЗС РФ;

- військовослужбовцями ЗС РФ заблоковано аеродром «Бельбек». Особовому складу ВПС ЗС України запропоновано перейти на сторону ЗС РФ або залишити територію без зброї.

Російська сторона також грубо порушила п. 5 ст. 15 цієї угоди, яка передбачає, що: «Пересування, пов'язані з діяльністю військових формувань поза місцями їхньої дислокації, здійснюються після узгодження з компетентними органами України». Так, зокрема:

- 21-22 лютого на території АР Крим та у м. Севастополь мали місце активні пересування великої кількості бойової техніки (понад 30 бронетранспортерів) військових формувань ЧФ РФ, які не узгоджувалися з компетентними органами України. 16 одиниць БТР-80 810-ї окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ (м.Севастополь) здійснили виїзди у напрямку н.п. Кача та Гвардійське та у межах м. Севастополь;

- 27-28 лютого командування ЧФ РФ здійснило активні пересування бойової і військової техніки у напрямку мм. Сімферополь і Саки та в межах м.Севастополь;

- 27 лютого великий десантний корабель «Азов» відшвартувався на причал № 141 бухти «Південна» Севастопольської бухти, пройшов процедуру прикордонного контролю, здійснив перехід до бухти «Козача» (місце дислокації 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ), де з корабля було вивантажено близько 300 військовослужбовців зі зброєю;

- колона з 14 автомобілів «Урал» без номерних знаків та 2 БТР-80, які перевозили до 400 військовослужбовців, виїхала з території 7-го навчального загону ЧФ РФ у напрямку виїзду з м. Севастополь.

Згідно з ст. 2 Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом РФ про використання силами та засобами ЧФ РФ повітряного простору України та повітряного простору над акваторією Чорного моря «Навчання і перевірки чергових сил протиповітряної оборони ЧФ, які пов'язані з використанням повітряного простору, що знаходиться під відповідальністю України, проводяться без  закриття  аеропортів  України  за  узгодженням  з Генеральним штабом Збройних Сил  України та відповідно до режиму і умов, встановлених Українським центром планування   використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху Украероцентром)».

У порушення цієї угоди 28 лютого 2014 р. на аеродромі Гвардійське здійснили посадку та розвантаження 4 літаки ІЛ-76МД ЗС РФ (№№ 76722, 76731, 76776, 76777), які прибули з аеродромів базування у мм. Псков та Таганрог (Росія).

Крім цього, здійснили посадку 10 літаків ІЛ-76МД з території РФ та 10 вертольотів у районі аеродрому Кача ЗС РФ і аеродрому «Гвардійське», які незаконно перетнули державний кордон України та уникли прикордонного контролю.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux