• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Прес-конференція Посла України в США Валерія Чалого в "Укрінформі"
Опубліковано 22 серпня 2018 року о 00:15

Прес-конференція Посла України в США Валерія Чалого в "Укрінформі" на тему "Україна-США: Чому можемо говорити про новий рівень партнерства".

Відносини між Україною та США уперше вийшли на рівень стратегічного партнерства - Посол України в США Чалий

“Україна вперше за всі роки взаємодії зі Сполученими Штатами Америки виходить на рівень стратегічного партнерства, принаймні у сфері безпеки та оборони. Я маю право про це говорити, бо точно знаю, які базові принципи цього, які мають бути стратегічні цілі, яких країни не можуть досягти один без одного, і спільні цінності”, - сказав Чалий

За його словами, після атаки Росії у відносинах України та США з'явився цей напрямок, якого досі не було. І ознаками цього є кілька моментів - новий рівень взаємодії, який є в сфері безпеки та оборони, надання протитанкової техніки та іншої зброї. Крім того, США готова надавати нам допомогу - тут є довіра, якої не було свого часу, а також висока оцінка боротьби з корупцією у цій сфері.

Надзвичайний та Повноважний Посол України в США Валерій Чалий закликає співвітчизників підтримати на сторінці адміністрації президента США Дональда Трампа петицію із закликом порятунку українського політв'язня Олега Сенцова, який голодує вже 100 днів.

"Позиція США дуже чітка (Росія повинна відпустити Сенцова негайно - ред.). Очевидно, що й та петиція, яка є на сайті Білого дому... це буде додатковий сигнал народу, і позиція аполітична. Я думаю, що саме позиція США має бути тут вирішальною. Сполучені Штати мають вплив, вони допомагають Україні. І думаю, ще один важливий момент у тому, що ніколи Україна не була настільки під увагою США - і конгресу, і виконавчої влади”, - сказав Чалив.

Він також звернувся до українців, щоб вони підтримали цю петицію, "потрібно 100 тисяч голосів підтримки до вересня".

Він нагадав про те, що Президент України Петро Порошенко постійно порушує питання щодо звільнення українських політичних в'язнів, які перебувають незаконно в РФ. Так, він особисто обговорював цю тему з президентом Трампом у Брюсселі, з керівником департаменту зовнішньої політики США Майком Помпео.

“Ми звертаємося до наших міжнародних партнерів по звільненню наших полонених, політичних заручників. Я можу вам сказати, от зараз проходить акцій на підтримку звільнення Олега Сенцова, Романа Сущенка та всіх незаконно затриманих у Росії. Так от, буквально зараз готується звернення великої групи ініціаторів до державного департаменту адміністрації президента Трампа для того, щоб не просто підсилити тиск, а поставити дуже жорстку та чітку позицію, бо 100 днів сьогодні голодує Олег, і всі розуміють, що це критичний момент. Підтримка є, і США постійно її здійснюють”, - запевнив Посол.

Україна і Сполучені Штати Америки співпрацюють у напрямку протидії втручання у президентські вибори. 

"Ми зараз працюємо над кількома напрямками взаємодії. Це кібердіалог між держдепартаментом і нашими органами влади, який розпочався минулого року. Це платформа, яку посольство запровадило на експертному і науковому рівні. І це третій рівень по сфері спеціальних відомств", - сказав він.

Посол уточнив, що така співпраця має на меті завадити втручанню в українські президентські вибори інших країн, зокрема Росії.

Відповідаючи на запитання, чи підтримуватимуть США якогось конкретного кандидата в президенти, Чалий відповів, що персональної підтримки не буде, оскільки це означатиме тручання у внутрішній процес.

"США не будуть підтримувати когось конкретного на виборах президента України. США будуть допомагати нам у протидії втручання у вибори, бо загроза дуже серйозна. Причому це не лише кібератаки. Це просто пряме втручання у вибори, яке може бути", - сказав посол. 

Водночас Чалий зазначив, що американці "залідеризуються з тими, хто збереже євроатлантичний курс".

"Є політики, які заявляють про корекцію зовнішньоекономічного курсу. Я думаю, такі люди не будуть користуватися підтримкою США", - вважає він.

Конгрес США у 2018 році може ухвалити резолюцію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

“Два рази була спроба в Америці в Конгресі прийняти резолюцію щодо визнання Голодомору 1932-33 років в Україні актом геноциду. Це не вдавалось... Ми пішли іншим шляхом - ми пішли від народу. Після моїх листів губернаторам, зустрічей у різних штатах, у нас тепер кожен місяць штат приєднується до цієї ініціативи (зараз уже 23 штати). І зараз, коли це виходить у Конгрес, - це вже величезна підтримка американського народу. Тому я сподіваюсь, що ми на правильному шляху, і сподіваюсь, у цьому році така резолюція буде прийнята Конгресом. Ми працюємо над цим”, — наголосив Чалий.

Водночас він зауважив, що є намагання третьої сторони завадити цьому процесу.

Як відомо, цього року в Україні вшановуватимуть 85-ту річницю Голодомору 1932-1933 років.

Експерти нині напрацьовують текст угоди про передачу Україні Сполученими Штатами Америки двох патрульних катерів класу Island.

"Зараз якраз експертні групи працюють над підготовкою відповідної угоди про передачу катерів. І я сподіваються, що ми завершимо успішно цей процес", - сказав дипломат.

Він наголосив, що ці катери підсилять наші спроможності у Чорноморському басейні. "Звісно, ситуація складна, Росія нарощує свій тиск, і нам потрібно терміново і свої виробляти, і отримувати додаткові можливості”, - зауважив посол.

Посол України в США вбачає у візиті Болтона в Україну хороший знак і символ підтримки

«Мене розкритикували, що це не президент США Дональд Трамп. Але повірте, що президент США дуже зайнятий зараз виборчим процесом, багатьма питаннями, тому я думаю, його уповноважений представник - абсолютно достойний рівень, і це символ, символ підтримки. І те, що заяви йдуть якісь критичні - думаю, якраз проросійські сили це відчувають, що є така підтримка, є такий символ і є практична взаємодія. Я вважаю, що це дуже хороший знак. Знак у тому, що Америка показує і Росії, і всьому світу: ми тут, ми будемо підтримувати Україну, ми бачимо ваших воїнів, ми бачимо, скільки ви віддаєте життів за нашу спільну безпеку, і ми з вами. От так я сприймаю цей візит радника нацбезпеки», - розповів Чалий, коментуючи візит Болтона в Україну.

Він повідомив, що йому відомо про суть зустрічі президентів України та США в Брюсселі.

«Дехто з експертів України навіть поставив під сумнів цю зустріч, мені навіть смішно стало. Але я знаю суть цієї зустрічі, ми вже опрацювали ті питання, які президенти підняли, були направлені відповідні листи. І зараз я вам скажу, що привіз назад ці листи і ми з Президентом будемо обговорювати дуже конкретні питання», - наголосив Чалий.

Посол України в США також розповів, що Болтон під час свого візиту проведе зустрічі з Президентом України, прем'єр-міністром, міністрами закордонних справ та оборони.

«Я сподіваюся... Я, як посол, обережний, але ми запросили уповноваженого представника президента США взяти участь у параді (до Дня Незалежності - ред.). Там будуть американські підрозділи, що для мене важливо також. Це будуть американські воїни з нашими разом пліч-о-пліч, як це було минулого року за участю міністра оборони», - зазначив Чалий.

Сприйняття корупції американцями і українцями відрізняється тим, що у США дивляться більше на місцеву владу і місцевих представників у центральній владі, а українці — навпаки, на вищу державну владу.

“У нас якесь дивне сприйняття (корупції — ред.), відрізняється від американців. Американці говорять про корупцію, у них ця корупція також існує, але рівень її інший і реагування інше. Вони (американці — ред.) говорять про корупцію свого конгресмена, своїх органів місцевої влади, а у нас сконцентрувалися чомусь на верхівці”, - зазначив посол.

Водночас він зауважив, що запитання, які ставилися йому рік тому в контексті боротьби з корупцією в Україні і які гальмували співпрацю зі США, уже зняті. Зокрема, Чалий нагадав, що цього року було ухвалено закон про антикорупційний суд та національну безпеку, відкрили йому можливість для подальшої роботи.

Суд над екс-керівником передвиборчої кампанії Дональда Трампа Пола Манафорта у федеральному окружному суді Александрії в штаті Вірджинія не матиме негативного впливу на відносини між Україною та США.

“Скажемо відверто, якщо наші політики не будуть використовувати Вашингтон як майданчик політичний із використанням цієї тематики, то воно ніяк негативно не вплине. А якщо буде бажання і на цьому політтехнологам погратися, я застерігаю, що можете потрапити під дуже серйозну атаку, принаймні засобів масової інформації. Це внутрішня справа США”, - сказав Чалий.

За його словами, у судовому процесі не обговорюється політика, тут йдеться суто про корупційну справу. І коли на засіданнях згадують про Україну, то суддя одразу звертає увагу на те, що це не стосується слухання саме цієї справи.

Надзвичайний та Повноважний Посол України в США Валерій Чалий має намір порадити Президенту України та Прем’єр-міністру розглядати можливості купівлі сучасної техніки у США.

“Американці очікують від нас дороги із двостороннім рухом. Вони готові продовжувати далі військово-технічну допомогу в таких обсягах. До речі, вона не має корупційної складової, бо це обладнання, техніка, контрбатарейні радари, це комунікаційні радіостанції, безпілотники, хамери медичні та інші, великий спектр. Вони готові нам постачати безкоштовно. Але вони мають пояснити платникам податків, що ми також купуємо у них щось. Тому я пропонуватиму президенту та главі уряду все-таки бачити не тільки Францію з гелікоптерами, а й бачити США. І це принципова позиція”, - сказав Чалий.

На Харківський авіаційний завод заходить крупний американський інвестор.

"Я не буду казати деталі, але великий інвестор уже заходить на український ринок для спільного виробництва літаків", - сказав він.

На уточнююче запитання посол відповів, що угода передбачає спільне будівництво літаків для третіх країн.

"Я можу сказати, що це Харків. Це відновлення трьох тисяч робочих місць на відповідному заводі в Харкові... Заходить американська компанія, яка спільно вироблятиме літаки для третіх країн", - додав Чалий.

Він також нагадав, що нещодавно ДП "Антонов" підписав угоду про співпрацю в галузі авіабудування з американською компанією Boeing.

На думку Чалого, державна політика України має бути спрямована на залучення інвесторів у авіаційну галузь. "Я бачу недостатність координації саме з українського боку зараз. Я ставив це питання і буду його ставити на зустрічах з прем'єр-міністром, з представниками уряду, з президентом ми говорили про це. З'являються можливості - ми маємо активно туди заходити, тому що конкуренція на американському ринку величезна, але Україна має тут потенціал", - зазначив посол.

Посол України в Сполучених Штатах Америки Валерій Чалий вважає, що Україна входить до топ-10 зовнішньополітичних пріоритетів США, а рівень прямої фінансової допомоги нашій країні є одним з набільших.

"Я думаю, ми перебуваємо десь у топ-10 уваги США серед пріоритетів у зовнішній політиці. Звичайно, одна з причин - це атака і агресія Росії, це дійсно серйозна причина, але тут є і абсолютно самостійна роль (України - ред.) з баченням на майбутнє", - сказав Чалий.

Він додав, що збереження фокусу цієї уваги на Європі "в умовах, коли є Північна Корея, є Близький Схід, є Іран" - це завдання номер один для посольства і нашої країни в цілому, а другим постійним завданням є збільшення підтримки сектору безпеки й оборони України.

Чалий спростував заяви про те, що США зменшує цю підтримку.

"Я чув заяви політиків і в Києві, і у Вашингтоні, що американці знижують підтримку - не вірте цьому. Дивіться на факти, а факт говорять зворотне. Сьогодні Україна за рівнем прямої фінансової допомоги - а це порядку 620 млн доларів - одна з найбільших по всьому світу", - підкреслив посол.

Він також зазначив, що допомога Україні по лінії Пентагону щороку збільшується: цього року вона становить 200 млн доларів, наступного буде 250 млн.

"Це величезні цифри для американських платників податків. Чому вони так роблять? Не для нас, вони роблять для себе, розуміючи, що Україна - на передній лінії захисту світового порядку, і вклавши ці кошти платників податків сьогодні, вони не будуть платити в майбутньому мільярди і десятки мільярдів доларів. Це моя позиція. Я її доношу у різних куточках США, і така позиція сприймається", - сказав посол.

Пошук систем стримування і контролю дій Росії в Азовсько-Чорноморському регіоні є актуальним питанням сьогоднішньої взаємодії України і США.

"Американські експерти у політичних заявах, зокрема (екс-заступник міністра оборони США. - ред.) Майкл Карпентер відкритим текстом говорять, що зусиль (по протидії Росії у басейні Азов-Чорне море - ред.) недостатньо, потрібні випереджаючі дії, тому що асиметрія очевидна, бо наш український потенціал непорівнянний з російським стосовно контролю водного простору, а Росія почала діяти досить активно", - сказав Чалий. 

Він розповів, що посольство України в США привертало увагу американських політичних кіл до розвитку ситуації в Азовсько-Чорноморському басейні ще понад рік тому. Зокрема, в рамках платформи "Друзів деокупації Криму" дипломати створили групу по аналізу безпекових загроз у Чорноморському басейні, до якої увійшли колишні військові і політики високого рівня та експерти, які обговорюють варіанти реагування на дії Росії у цьому регіоні.

"Нам треба шукати системи стримування і контролю (Росії в Азовсько-Чорноморському регіоні. - ред.) , і американці готові нам у цьому допомагати. Тому це актуальне питання сьогоднішньої взаємодії", - зазначив дипломат.

Укрінформ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux