• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Спільна заява Комісії стратегічного партнерства Україна – США
Опубліковано 17 листопада 2018 року о 01:10

16 листопада 2018 р. у м. Вашингтон, Округ Колумбія, відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна та Державного секретаря США М.Помпео з метою проведення пленарного засідання Комісії стратегічного партнерства Україна – США, яке покликане відзначити десяту річницю підписання Хартії Україна – США про стратегічне партнерство.  – Цей документ визначає засадничі принципи взаємин між нашими двома демократіями. Пленарне засідання також стало нагодою для опрацювання механізмів подальшого досягнення цілей відносин Україна-США, визначених Президентами П.Порошенком та Д.Трампом в ході їх попередніх двосторонніх зустрічей.

Під час Революції Гідності 2014 р. народ України висловив своє прагнення жити в сучасній, демократичній, європейській державі, вільній від корупції та іноземного контролю. З того часу Сполучені Штати надали Україні більш ніж 2.8 млрд. доларів США допомоги та 3 млрд. доларів США кредитних гарантій, щоб допомогти Україні обороняти свою територію та впроваджувати ключові реформи. Сполучені Штати продовжують стійко підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Міністр закордонних справ П.Клімкін та Держсекретар М.Помпео підтвердили позицію, що співпраця між Україною та Сполученими Штатами базується на спільних інтересах та цінностях, включно із підтримкою демократії, економічної свободи та достатку, суверенітету та територіальної цілісності, енергетичної безпеки та поваги до прав людини і верховенства права. Вони вирішили започаткувати три нові двосторонні робочі групи, які зосередяться на питаннях безпеки та протидії російській агресії; правах людини та гуманітарних питаннях; а також економіці та енергетиці. Ці групи зустрічатимуться регулярно для обговорення питань, що становлять взаємний інтерес та націлені на досягнення спільних цілей. В рамках засідання Комісії стратегічного партнерства у 2018 р.  також відбулись інавгураційні сесії кожної із вищезазначених груп.

Безпека та протидія російській агресії

Обидві сторони підкреслили потребу подальшого посилення спроможності України протидіяти російській агресії, вкотре підтвердили важливість Мінських домовленостей для припинення російської агресії, а також наголосили на необхідності відновлення контролю України над своїми територіями, які тимчасово окуповані або контролюються Росією – Кримом та окремими районами Донецької та Луганської областей.

Обидві сторони вирішили, що розміщення повноцінних сил міжнародної безпеки під мандатом ООН на підконтрольних Росії територіях Донбасу, включно із українсько-російським кордоном, створить необхідні безпекові умови для повної імплементації Мінських домовленостей.

Сполучені Штати ще раз підтвердили свою відданість Декларації Держсекретаря Помпео від 25 липня 2018 р. щодо невизнання спроби анексії Криму Росією.

Сполучені Штати засудили агресивні дії Росії проти міжнародних морських перевізників, які прямують Чорним та Азовськими морями та через Керченську протоку до українських портів. Обидві сторони підкреслили, що агресивна діяльність Росії в Азовському морі створила нові безпекові, економічні, соціальні та  екологічні загрози для цілого азовсько-чорноморського регіону.

Сполучені Штати підтвердили свою відданість справі підтримки санкцій щодо Росії через її агресію проти України доки Росія повністю не виконає Мінські домовленості та не поверне контроль над Кримом Україні.

Сполучені Штати відзначили чергове продовження Україною терміну дії Закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, підкреслили значні зусилля України щодо імплементації Мінських домовленостей, а також закликали Росію виконувати свої зобов’язання згідно з домовленостями. США та Україна вимагають негайного звільнення українських політичних в’язнів, яких незаконно утримують в Росії та на тимчасово окупованих територіях України, серед яких Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Сервер Мустафаєв, Емір-Усейн Куку та багато інших.

Сторони засудили так-звані незаконні “вибори”, які пройшли на підконтрольних Росії територіях Донбасу 11 листопада 2018 року, і вчергове наголосили, що ці зоркестровані Росією бутафорні “вибори” протирічать її зобов’язанням за Мінськими домовленостями і зневажають Резолюцію РБ ООН 2202 (2015).

Сторони відзначили, що у 2019 році між ними продовжиться широкомасштабна співпраця у галузі безпеки, зокрема допомога на протидію російському втручанню у вибори, спільні навчання і взаємодія у галузі кібербезпеки.

Сторони домовилися про подальше зміцнення військово-технічної співпраці і відзначили надання Сполученими Штатами військової допомоги, яка сприятиме зміцненню обороноздатності України у довгостроковій перспективі.

Сполучені Штати Америки та Україна підтвердили важливість Будапештського меморандуму від 5 грудня 1994 року і закликали Росію виконувати свої зобов’язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України у її міжнародно визнаних кордонах.

Україна вчергове підтвердила, що членство в НАТО залишається її стратегічним пріоритетом, який віднедавна був закріплений у національному законодавстві. Сполучені Штати вітають прагнення України щодо вступу в НАТО, які були зафіксовані у Бухарестській декларації 2008 року, і розраховують одного дня привітати Україну у якості повноправного члена Альянсу. США підтримують зусилля України, спрямовані на імплементацію безпекових реформ, зазначених у Законі «Про національну безпеку України», а також відзначають продовження участі України у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у всьому світі.

Верховенство права і гуманітарні питання

Сполучені Штати і Україна наголосили на тому, що європейське майбутнє України і її захист від злочинного впливу Росії потребують продовження реалізації реформ і сильних демократичних інститутів, зокрема вільних медіа, активного громадянського суспільства, а також незалежної судової влади, яка може забезпечити неупереджене правосуддя. Україна віддана подальшому зміцненню своїх демократичних інститутів, у тому числі шляхом проведення у 2019 році вільних, справедливих і безпечних президентських і парламентських виборів, відповідно до міжнародних стандартів, а також вітає міжнародну підтримку у цьому питанні.

Сполучені Штати відзначають прагнення України продовжувати реалізацію повномасштабних реформ у судовій і правоохоронній сферах, які сприятимуть зміцненню верховенства права в Україні. США відзначають ухвалення Україною закону про створення незалежного антикорупційного суду, який включає рекомендації МВФ та інших міжнародних партнерів. Україна поновлює своє зобов’язання щодо створення незалежного і дієздатного антикорупційного суду, а також щодо захисту антикорупційних інституцій.

Сторони підкреслюють важливість покращення свободи пересування для цивільних осіб та вдосконалення доступу до урядових послуг і гуманітарної допомоги для усіх українців, які постраждали від російської агресії, включно з тими, які проживають на тимчасово контрольованих чи окупованих Росією територіях. Сполучені Штати відзначають зусилля України у забезпеченні потреб ВПО, однак обидві сторони погоджуються з тим, що попереду ще багато роботи. Сторони наголошують, що права усіх українців мають забезпечуватися однаково. США та Україна також обговорили заходи з протидії торгівлі людьми.

Енергетика та економіка

Сполучені Штати підтвердили свої зобов’язання співпрацювати з Україною з метою розвитку її вільної та процвітаючої економіки. США висловили підтримку багатьом економічним реформам, що були запроваджені в Україні, закликали продовжувати їх імплементацію та співпрацю з МВФ та іншими партнерами для досягнення міцного, сталого та інклюзивного економічного розвитку. Сполучені Штати та Україна підкреслили важливість роботи Українсько-американської ради з торгівлі та інвестицій для нарощування двосторонньої торгівлі та інвестицій шляхом скасування існуючих бар’єрів у торгівлі, покращення регуляторного середовища та ділового клімату.

Обидві сторони мають намір продовжувати спільну роботу у напрямі розвитку та реформування енергетичного сектору України для зміцнення української економіки і посилення безпеки. Україна підкреслила намір нарощувати власний видобуток нафти та газу, відокремити функції газотранспортної системи, а також висловила зацікавленість в участі американських компаній у цих зусиллях та у програмах, спрямованих на підвищення енергоефективності. Обидві сторони також підкреслили необхідність продовження транзиту природнього газу територією України та зробили особливий наголос на своїй опозиції до енергетичних проектів, що загрожують енергетичній безпеці та диверсифікації енергопостачання до Європи. Зокрема, Сполучені Штати та Україна підкреслили важливість продовження координації зусиль, спрямованих на припинення реалізації будівництва російських трубопроводів, які зашкодять економічній та стратегічній стабільності України, таких як «Північний потік - 2» та друга лінія «Турецького потоку».

Міністр закордонних справ Павло Клімкін та Державний секретар Майк Помпео розраховують на подальше зміцнення стратегічного партнерства між Україною і США і домовилися провести наступне засідання Комісії стратегічного партнерства у Києві.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux