• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Стаття Посла Валерія Чалого в ювілейному номері журналу "Зовнішні Справи" з нагоди 100-річчя української дипломатії
Опубліковано 22 грудня 2017 року о 00:50

Україна – США: актуальні питання стратегічного партнерства

На урочистому військовому параді з нагоди 26-ї річниці незалежності України 24 серпня 2017 р. поруч з керівництвом України стояв очільник оборонного відомства США Джеймс Меттіс, а на Хрещатику та майдані Незалежності разом із українськими героями строєм крокували американські військові під прапором США. У скрутні для України часи боротьби за свободу і незалежність, це був яскравий і промовистий вияв солідарності з боку її Стратегічного партнера - Сполучених Штатів.

В основі українсько-американських відносин - спільні інтереси та цінності: розвиток демократії, зміцнення верховенства права, повага до суверенітету і територіальної цілісності, захист прав людини, вільний ринок та економічне процвітання.

З початком агресії Росії проти України у 2014 році Сполучені Штати фактично очолили консолідацію міжнародних зусиль із всебічної підтримки України в її боротьбі проти агресора, виконуючи роль політичного дороговказу для всього світу. США рішуче не визнають протиправну спробу анексії Криму Російською Федерацією.

Протягом останніх двох років інтенсивність взаємодії між українським та американським народами сягнула найвищого рівня. Вдалося наростити взаємодію на основних пріоритетних напрямах відносин України із США: підтримка територіальної цілісності і суверенітету нашої держави, зміцнення її обороноздатності, реформи та економічне співробітництво.

Двопартійна підтримка в обох палатах Конгресу США зазнала ще більшої консолідації навколо України, що знайшло відображення у розширенні програм на підтримку української обороноздатності; кодифікації санкцій проти РФ, закріплених Законом США "Протидія супротивникам Америки через санкції"; представленні проекту Резолюції Конгресу США, у якій міститься визнання Голодомору 1932 - 1933 рр. геноцидом українського народу.

В останній рік двостороннім політичним відносинам була притаманна неабияка насиченість подіями. Дві зустрічі між Президентом України П. Порошенком та Президентом США Д. Трампом у 2017 році підкреслили послідовність підтримки України з боку США та важливість двостороннього стратегічного партнерства.

У 2017 р. адміністрація США підтвердила та посилила курс, орієнтований на зміцнення підтримки територіальної цілісності та протидію російській агресії на Донбасі, рішуче наполягає на виконанні Росією зобов'язань у рамках Мінських угод як основного шляху для мирного врегулювання ситуації на сході України. Тональність засудження агресивних дій Росії з боку адміністрації США стала жорсткішою, про що свідчать візити та заяви Державного секретаря США Р. Тіллерсона, Міністра оборони США Дж. Меттіса, а також чітка і рішуча позиція спецпредставника К. Волкера у переговорах щодо України.

Наш стратегічний партнер став рупором захисту прав і свобод мешканців окупованого Криму на міжнародних майданчиках. Зокрема, цього року США знову стали співавтором резолюції Генеральної асамблеї ООН "Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)". Одним з перших практичних наслідків набуття санкційного законодавства стали кроки адміністрації з посилення тиску на Російську Федерацію, зокрема щодо енергетичного та фінансового секторів.

Допомога США у сфері безпеки та оборони ставить за мету, насамперед, розвиток і зміцнення спроможностей України ефективно боротися за свою незалежність і виконувати при цьому роль захисника Європи та світу від подальшої експансії агресії Росії.

Оборонне військове обладнання, яке надається Сполученими Штатами, дозволило різко скоротити кількість втрат у лавах наших Збройних сил та підвищити обороноздатність України. Тренування, які проводять підрозділи Національної гвардії США для українських нацгвардійців та військових на Яворівському полігоні, значно підвищили бойові навички українських захисників. Саме тренована американськими інструкторами 72-га окрема механізована бригада ЗСУ змогла ефективно зупинити атаку агресора на Авдіївку в лютому цього року і, в такий спосіб, зберегти життя тисячам цивільних мешканців та стримати ворога на стратегічному напрямі.

Водночас досвід спільних тренувань став корисним також і для наших американських партнерів, які визнають вражаючу хоробрість, бойовий і командний дух, а також здобуте в бою унікальне вміння українських воїнів протистояти викликам гібридної війни ХХІ-го століття.

Сьогодні Україна та США використовують широкий інструментарій практичного партнерства. В листопаді цього року відбувся запуск космічної ракети "Антарес" американською компанією "Орбітал" з використанням першої ступені ракети, розробленої КБ "Південне" та виготовленої на українському підприємстві "Південмаш".

Спрямовано значні зусилля на реалізацію блоку економічних домовленостей Президента України П. Порошенка з Президентом США Д. Трампом. Динамічно розвивається торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво між Україною та США, розширюється співпраця у сферах сільського господарства, інфраструктури, аерокосмічної галузі, ІТ-індустрії. Вдалося наростити взаємний товарообіг - згідно з показниками наш експорт до США за період січень-липень ц.р. зріс у 2,18 рази.

Сполучені Штати є надійним партнером у забезпеченні енергетичної безпеки України. Перспективно реалізовується контракт між ДК "Центренерго" та компанією XCoal щодо поставок в Україну антрацитового енергетичного вугілля з США; підписано розширений меморандум між американським Westinghouse та українським "Турбоатомом" щодо подальшого підвищення потужності, ефективності та безпеки атомних енергоблоків. З компанією Holtec обговорюються перспективи започаткування спільного виробництва нового типу ядерних реакторів. У фокусі зусиль економічної співпраці - залучення американських інвестицій та реалізація спільних флагманських проектів із такими компаніями як General Electric Transportation, The Greenbrier Companies, Boeing та інші.

В ході вересневої двосторонньої зустрічі президентів Д. Трамп відзначив, що наша держава стає успішним та привабливим партнером для американського бізнесу. Це стало оцінкою взаємної довіри і зеленим світлом для поглиблення подальшого стратегічного партнерства.

Запорукою цього успіху є спільність цінностей, які поділяють наші держави та народи, активний політичний діалог на всіх рівнях, спільне протистояння глобальним викликам, взаємовигідна співпраця у рамках міжнародних організацій, ділові та міжлюдські контакти.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux